hurda reklam
  • DOLAR5,8898
  • EURO6,5842
  • ALTIN241,7673
  • BIST 10096.142
HABER ARAMA
müstesna
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


12.00TL
SON DAKİKA HABERLER
9 Kasım 2018 Cuma Saat: 08:31

“GERÇEK ADALET; İNSAN VE HAYVAN AYIRT ETMEZ”

  Ordu Barosu Hayvan Hakları Komisyonu son zamanlarda Ordu’da hayvanlara karşı yapılan işkencelere sert tepki gösterdi. Konuyla ilgili Ordu Barosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  
“GERÇEK ADALET; İNSAN VE HAYVAN AYIRT ETMEZ”

 

Ordu Barosu Hayvan Hakları Komisyonu son zamanlarda Ordu’da hayvanlara karşı yapılan işkencelere sert tepki gösterdi. Konuyla ilgili Ordu Barosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Son zamanlarda hayvanlara karşı işlenen suç oranlarında büyük artış ile hayvanlara yapılan tecavüz, işkence ve hayvan cinayetleri toplum vicdanını rahatsız etmektedir. Ne yazık ki Ordu'da yavru bir kedi ayakları kesilmiş halde ölü bulundu, yine Perşembe ilçesinde sahibinin dükkanı önünden alınarak tırnakları sökülmüş halde inşaat çukuruna atılan köpeğe eziyet edildi.

 

          Peki ülkemizde görmezden gelinen ancak diğer gelişmiş dünya ülkelerinde erken teşhis tanısı olarak kabul edilen ve faillerinin potansiyel suçlu olarak görüldükleri ve bu nedenle cezalandırıldıkları “hayvan şiddeti”  hakkında bizler ne yapıyoruz? Tüm bu olaylar karşısında artık ülke olarak kapsamlı ve caydırıcı bir yasal düzenlemeye ihtiyacımız vardır. Hayvanları koruma kanunumuz “Kabahatler Kanunu” kapsamında olması nedeni ile hayvanlara eziyet edenler mahkemede yargılanmamakta, cüz’i denilebilecek bir miktar para cezası ile cezalandırılmaktadırlar. Kapalı alanda sigara içenle hayvana eziyet eden bir tutulmaktadır.

 

         Davranış Bilimleri, suçların araştırılması ve kovuşturulması aşamasında, hayvana karşı işlenen suçun, insanlara karşı vahşi cinayetler işleyen faillerin kim olduğunu ve ne olacakları hakkında kuvvetli birer araç teşkil ettiğini belirtmiştir. Örneğin; 20 yaşındaki Jason Massey, 13 yaşında 1 kızı ve 14 yaşındaki üvey erkek kardeşini öldürmüştür. Massey’nin cinayetlerine kedi ve köpek öldürerek başladığı rapor edilmiştir. Yine 15 yaşındaki Kip Kinkel, ailesini ve daha sonra lisedeki 24 öğrenciyi öldürmüştür. Kinkel’ in,  kedi başı kesmek, canlı sincapları küçük küçük parçalara bölmek gibi hayvana karşı zulüm geçmişi olduğu rapor edilmiştir. Ülkemizde de ne yazık ki küçük çocukları istismar ederek öldüren bir çok suçlunun geçmişinde hayvan istismarı ve eziyeti görülmektedir.

        

         Bütün bu istatistiksel verilerden sonra, hala, hayvan taciz ve tecavüzüne sadece “itin-köpeğin davası” olarak bakmak, bu şiddet ve suç potansiyelinin sadece hayvanla sınır kalacağına inanmak, gerçek anlamda bir cehalet ve yanılgı içinde olmaktan başka bir şey değildir.

 

        

         Hayvana  yönelik şiddetin bir hak ihlali suçu olup, başta siyasiler olmak üzere herkes tarafından kabul edilerek bu yönde mücadele edilmesi ve herkesin “HAYVANA ŞİDDETE HAYIR” denmesi gerektiğini, basına ve kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

 

Anahtar Kelimeler : “GERÇEK, ADALET;, İNSAN, VE, HAYVAN, AYIRT, ETMEZ”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız