hurda reklam
  • DOLAR6,0347
  • EURO6,7404
  • ALTIN247,5949
  • BIST 10086.771
HABER ARAMA
müstesna
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
21 Mayıs 2019 Salı
Fındık Fiyatı


12.00TL
SON DAKİKA HABERLER
6 Aralık 2018 Perşembe Saat: 09:10

OSMMMO, 2018 YILINI DEĞERLENDİRDİ

  Ordu Mali müşavirler Odası Üyeleri,2018 yıl sonu değerlendirme toplantılarında Altınordu, Fatsa ve Ünye’de bir araya geldiler. Toplantıya Oda Başkanı Bahadır Baş, beraberinde Onursal Oda Başkanı Ertuğrul YükseL, Başkan Yardımcı
OSMMMO, 2018 YILINI DEĞERLENDİRDİ

 

Ordu Mali müşavirler Odası Üyeleri,2018 yıl sonu değerlendirme toplantılarında Altınordu, Fatsa ve Ünye’de bir araya geldiler.

Toplantıya Oda Başkanı Bahadır Baş, beraberinde Onursal Oda Başkanı Ertuğrul YükseL, Başkan Yardımcısı Ercan Yurttaş, Oda Sekreteri Mehmet Ender Sönmez, Oda Saymanı Orhan Murat Gür, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Kır ile Altınordu, Gölköy, Gürgentepe, Perşembe, Ulubey, Fatsa, Korgan, Kumru, Aybastı, Ünye ve Akkuş ilçelerinde bulunan meslek mensupları katıldı.

Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ile ilgili bilgiler veren Oda Başkanı Bahadır Baş; “Odamızın şu an itibariyle 367 üyesi var. Bunlardan 221’i bağımsız, yani büro sahibi, Mali Müşavirlik faaliyeti yürüten, 146’sı ise bağımlı meslektaşımızdır. Şu an itibariyle Odamızın aktif stajyer sayımız 48, bitirme sınavlarına giren stajyer sayımız 25, Staja giriş sınavlarına giren stajyer aday sayımız 136’dır.  2018 yılı içerisinde Oda Toplantı Salonu’nda 20 eğitim ve seminer yapılmış, 24 tane çeşitli etkinlikler düzenlenmiş ve meslek mensuplarına, stajyerlere ve çeşitli kurum ile kuruluşlara 67 ziyaret gerçekleştirmişiz.” dedi.

2018 yılını değerlendiren Baş; ‘‘Dünya değişiyor, biz kendi içerimizde kapalı kalıyoruz. Bazı sorunları bazı gelişmeleri göremiyoruz. Bugün yaşadığımız mesleki sorunların bir kısmı ülkenin vergi alma biçimiyle ilgilidir.  Gelir ve Kurumlar Vergisi bizim hazırladığımız beyannamelerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı çok düşük. Vergi ÖTV ve KDV gibi dolaylı vergilerden alınıyor. Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirlerindeki payı %75-76 larda. Yani bu kolay vergiciliktir. Bunun üzerine her üç senede bir af ve yapılandırma yasası çıkarsa,  böyle bir ülkede mali müşavirlik yapmak kolay değildir.  Bu sistemde bu işi yapmak bizler için çok zordur. Ben meslektaşlarımız ile gurur duyuyorum. Eğri yolda doğru yürümeye çalışıyorlar. Bu ülkede Mali Müşavirlik yapmak gerçekten zor bir iştir.

 ‘Zorunlu mesleki eğitimlerimiz geliyor. TÜRMOB'un hazırlamış olduğu yönetmelik nihayet yayınlandı. 01.01.2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak. Her yıl 30 saat, toplam üç yılda da 120 saatlik eğitimi meslektaşlarımız tamamlamak zorundadır. Bunun 10 saati uzaktan eğitim, 10 saati yüz yüze eğitim, 10 saati de konferans seminer gibi eğitimler olacaktır. Aksi takdirde bu eğitimlere katılmayan meslek mensupları çeşitli mesleki yaptırımlarla karşılaşabilir” diye konuştu.

Ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk konusuna da değinen Baş; “Mali Müşavirler birçok vergi uyuşmazlıklarında etkin bir görev üstlenerek uzlaşma müessesi kapsamında mahkeme süreçlerine gidilmeden vergi uyuşmazlıklarını idari safhada çözüme kavuşturmaktadırlar. Böylelikle idare ve vergi mükellefleri arasında uygulamada hem uzlaştırmacı, hem arabulucu olarak filen rol almaktadırlar. Mali Müşavirler; Bilirkişilik yapabilir, uzlaştırmacılık yapabilir, konkordato komiserliği yapabilir, vergi uyuşmazlıklarında etkin görev alabilirler ama arabulucu olamazlar demek doğru bir yaklaşım değildir. Arabuluculuk da uyuşmazlıkların tarafsız üçüncü bir kişinin yardımıyla çözümlenmesini öngören bir sistemi ifade etmektedir. Konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri bizlerin direkt mesleki konusu ve uzmanlık alanı olup, arabuluculuk müessesi mali müşavirler olmadan istenen amaca ulaşamaz. Özellikle ticari uyuşmazlıklar ve işçi işveren uyuşmazlıkları mali müşavirlerin arabuluculuk yapabileceği en temel işler arasındadır. Bu nedenle Mali müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmelidir. Konkordato talep eden şirketler ile alacaklılar arasında doğan ticari uyuşmazlıklar "Arabuluculuk Müessesesi" tarafından çözülebilmesi için mutlak surette Mali Müşavirlerin de yetkilendirilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Oda Onursal Başkanı Ertuğrul Yüksel ise yaptığı açıklamada, ‘‘Bugün 30 Kasım, önümüzde yılbaşına tam bozulmamış bir ay var. 2018 yılını da böylelikle göndereceğiz. Kocaman yıl hemen geçti. Dünya değişiyor, değişen dünya paralelinde mesleklerin hepsi değişiyor. Bu anlamda en fazla değişikliğe uğrayacak mesleklerden bir tanesi de bizim mesleğimizdir. Değişen zamana uyabilen arkadaşlarımız devam edecek, uyamayanlarda kenara çekilmek zorunda kalacaktır. Bunun için geleceğe kendimizi hazırlamamız, özelliklede bu mesleği de planlamamız gerekiyor.’’dedi.

Oda Sekreteri Mehmet Ender Sönmez ise, ‘‘Konkordato yasamızda daha önceden de var olan bir müesseseydi. 2004 sayılı icra iflas kanunu 2018 yılında yeni bir düzenlemeyle yeniden bir işlevsel hale getirilmiştir. Konkordato özellikle borçlarını vadesi geldiği halde ödemeyen ya da ödeyememe tehlikesi altında olan gerçek kişi ya da firmaların tenzilat ya da vade uygulayarak borçlarına yeniden bir yapılandırma olarak değerlendirebiliriz” dedi.

Anahtar Kelimeler : OSMMMO, 2018, YILINI, DEĞERLENDİRDİ

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız