HABER ARAMA
müstesna
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


12.00TL
SON DAKİKA HABERLER
8 Şubat 2019 Cuma Saat: 10:59

CHP, BÜYÜKŞEHİRDE ‘ADIGÜZEL’ DEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, dün düzenlediği basın toplantısında Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan adayının CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel olduğunu duyurdu. Torun, yapt
CHP, BÜYÜKŞEHİRDE ‘ADIGÜZEL’ DEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, dün düzenlediği basın toplantısında Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan adayının CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel olduğunu duyurdu.

Torun, yaptığı açıklamada; “CHP adaylarını seçmene kulak vererek ve demokratik bir yarışa imkân tanıyarak belirledi. CHP'nin aday belirleme süreci bir demokrasi dersi niteliğinde oldu. Adaylarımızı belirlerken partinin en küçük birimlerine kadar görüşleri soruldu, ilçe yönetimlerine, il yönetimlerine, milletvekillerine soruldu.
Bunun ötesine geçip tüm seçmenlere sorduk. Ortaya çıkan isimleri parti organları MYK ve PM titizlikle ve eleştirel yaklaşımlarla tartıştı. CHP Yönetimi aday belirleme süreçlerinde tüm kesimleri dikkatle dinledi.
En çok da seçmene kulak verdik. Seçmenlere sadece hangi ismin başkanlığa en uygun olduğunu sormadık. Seçmenlere belediye ve belediyecilik konusundaki kanaatlerini de sorduk. Seçmenden en önemli mesajı burada aldık. Gördük ki seçmenler belediyelerden ve belediyecilikten memnun değiller. Değişim istiyorlar. Seçmenler bir yenilenme istiyor.
Yeni belediye başkanları istiyor ama daha önemlisi yeni başkandan belediyecilik anlayışını gözden geçirmesini bekliyor. Seçmenler Ak Partinin dışlayıcı politikalarından bunalmış durumda. Ak Partili bütün belediyelerde temel memnuniyetsizlik dışlanma. Belediye hizmetlerinden dışlanma, kararlarından dışlanma, belediye imkânlarından dışlanma.
Seçmenler bunun yanında kendilerini yerelde kanıtlamış ve yükselmeyi hak etmiş yeni belediye başkanları istiyor. Tepeden gönderilmiş, eski isimleri değil. Seçmen belediyelere belediyeci, yerel yönetici istiyor” dedi.
İşte bütün bunlar bizim aday belirleme sürecinde yol gösterenimiz oldu diyen Torun, şöyle devam etti; “Büyük şehirlerde olabildiğince bir ilçe belediye başkanlığı yapmış ve uygulamalarıyla, politikalarıyla, sorun çözme becerileriyle ve şehirlerini markalaştırabilme özellikleri ile öne çıkmış isimleri aday yaptık.

Örnekler veriyorum: İstanbul'da Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü'nde çok önemli işler yaptı.

İzmir'de Tunç Soyer, Bursa'da Mustafa Bozbey, Ankara'da Mansur Yavaş ilçelerinin adlarını Türkiye sınırlarının ötesine duyurdular, ilçelerini markalaştırdılar.
Antalya'da Muhittin Böcek, Adana'da Zeydan Karalar ilçelerini gıpta edilen şehirlere dönüştürdüler. Türkiye’nin en büyük kentlerine gördüğünüz gibi yerel deneyimi ve yerel başarıları olan çok değerli arkadaşlarımızı aday olarak gösterdik.
Bu seçim bir yerel seçim. Seçmenler seçilecek isimlerden belediyecilik yapmasını, etkili ve yenilikçi bir belediye anlayışını hayata geçirmesini bekliyor. Ak Parti belediyelerinin kayırmacı ve dışlayıcı politikalarından, kaynakları küçük rant çevrelerinin elinde toplayan aç gözlülüğünden kurtulmak istiyor.
Yerel seçimleri genel seçim havasına sokmak yerel politikası olmayanların çaresizliğinden başka bir şey değil. Toplum bunun bir yerel seçim olduğunun farkında ve iki temel talep dile getiriyor.
Birincisi, belediyeler kutuplaşmanın ve dışlayıcılığın değil, bir arada yaşamanın ve kapsayıcılığın adresi olsun.
İkincisi ise içinde bulunduğumuz ekonomik krizden çıkışta çareler üretsin. Biz bunu başından beri söylüyoruz. Ekonomi yönetimini eşe dosta damada bırakanlar şimdi tanzim satış mağazası ile bu sorunu çözmeye aday olduğunu açıkladı. Bunu da çok yeni bir buluş gibi sunuyorlar. Arkadaşlar biliyorsunuz bunu biz sadece söylemedik belediyelerimizde yıllar önce yaptık yapıyoruz da. Narenciyeden patatese, sütten ekmeğe kadar temel besin maddelerinin halka ucuz ulaştırılması uygulamasını biz yıllardır sürdürüyoruz. Bizi takip etmeleri de çok önemli.
Geçen hafta biliyorsunuz Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Büyükerşen, Halk Ekmek büfelerinde ucuz süt satışına başladı.  Yılmaz Büyükerşen’in “Günlük sütü çiftçimizden alıp, halka ucuza satıyoruz"  sözleri tüm televizyonlarda yer aldı. Bunu yani Yılmaz Başkanımızı örnek almış olmalarını umuyorum” diye konuştu.
Torun, açıklamasının devamında ise; “Halkımızın yararına yapılan her işi desteklediğimiz gibi AK Partinin bu adımı da eğer söyledikleri gibi yaparlarsa, halka gerçekten bizim gibi ucuza gıda verirlerse destekleriz.
CHP'nin kendini yerel yönetimlerde ve parti örgüt yönetimlerinde kanıtlamış isimleri ülkemizin ihtiyacı olan değişimi dört bir yanda başlatacaklar.
CHP seçmenin yenilenme beklentisine kulak verirken Ak Parti eskimiş, köhnemiş, yorgun isimleri sahaya yeniden sürüyor. Eski bakanları, başbakanları, meclis başkanını belediyelere aday yapmak seçmenle alay etmektir. Hayatın doğal akışına aykırıdır. Elinde malzeme kalmadığının, insan yetiştiremediğinin bir göstergesidir. Çaresizliğin işaretidir.
Seçmen Ak Parti adaylarının yorgunluğunun ve kendilerine adaylık dayatılmasından duydukları rahatsızlığın farkında.
31 Mart köhnemiş, yorgun olanların değil, seçmenin yenilenme beklentisini duyan, hayatın doğal akışına uygun olarak bir üst basamağa çıkacak olanların seçildiği bir seçim olacaktır.
Arkadaşlar, 10 Şubat Pazar günü saat 11’de Ankara Arena’da Cumhuriyet Halk Partisi aday tanıtım toplantısı düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu toplantı ile seçim kampanyamızı başlatmış oluyoruz ve sahaya iniyoruz diye de konuşan Torun; “Belediye başkan adaylarımızın tümünü davet ettik. Parti yönetimimiz de salonda bulunacak. Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, seçim manifestosunu da kürsüden açıklayacak. Yine hazırladığımız yerel seçim bildirgesini de bu toplantımızda kamuoyuna açıklamış olacağız.
35 sayfadan oluşan seçim bildirgemizin ana hatları, ekonomik gelişmelerin vatandaşa etkileri ve Cumhuriyet Halk Partisinin bu konudaki çözüm önerileri üzerine şekillendirildi. Ülkemiz bir ekonomik kriz içindedir.  Ancak bugün meselemiz buna kimin yol açtığı değil, bu krizden nasıl çıkacağımız. İşte bildirgemizde bunun cevabını bulacaksınız. CHP’li belediyeler barınma, gıda, ulaşım, eğitim ve sağlık gibi gündelik hayatta ihtiyaç duyduğumuz tüm alanlarda, daha kaliteli hizmeti daha düşük fiyata sağlayacak.
Yerel Yönetim Anlayışımızı ortaya koyacağımız bildirgede, Yerel Ekonomik Kalkınma Politikalarımız ve Kent ve Çevre Politikaları diğer ağırlık noktaları olacak.  Bildirgemizde yine “Bir arada huzurlu yaşamak için halkçı belediyecilik” söylemini öne çıkarıyoruz.
Ayrıntılı bilgilere ve bildirgenin kendisini Pazar günü sahip olacaksınız.
Arkadaşlar biz, Hayatı Ucuzlatacağız. Huzur İçerisinde Bir Arada Hayatın Güvencesi Olacağız. Ortak Zenginliklerimizi Koruyacağız. Sürdürülebilir ve Adil Kentler Yaratacağız. Martın sonu bahar! Ben tekrar tüm aday arkadaşlarımı tebrik diyor, başaracağımıza olan inancımı tekrarlıyor ve sürecin vatanımıza milletimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

8 ayrı Parti Meclisi (PM) toplantısı ile 902 adayın belirlendiği CHP'de, 16 belediye başkan adayı daha açıklandı. Adaylar, PM'den alınan yetki çerçevesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından tespit edildi. Belirlenen adaylar Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun tarafından açıklandı.

CHP'de dün açıklanan 16 belediye başkan adayının isimleri şöyle:

1- Adana Karataş - Mehmet Yıldız

2- Ankara Etimesgut - Celal Çelik

3- Antalya Kaş - Hayri Süt

4- Hatay Arsuz - Asaf Güven

5- Hatay Kumlu - Rifat Akkuyu

6- Isparta Yalvaç - Erkan Ünal

7- İstanbul Maltepe - Ali Kılıç

8- İstanbul Silivri - Özcan Işıklar

9- İzmir Bayraklı - Serdar Sandal

10- Konya Halkapınar - Ahmet Özkaya

11- Konya Taşkent - Hilal Ülkü Türedi

12- Muğla Bodrum - Mustafa Saruhan

13- Muş Bulanık Rüstemgedik (belde) - Fikret Hamarat

14- Ordu Büyükşehir - Mustafa Adıgüzel

15- Samsun Bafra - Kemal Bütüner

16- Şanlıurfa Siverek - Mehmet Fatih Bucak

 

Anahtar Kelimeler : CHP, BÜYÜKŞEHİRDE, ‘ADIGÜZEL’, DEDİ

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız