hurda reklam
  • DOLAR6,0434
  • EURO6,7449
  • ALTIN247,8974
  • BIST 10086.771
HABER ARAMA
müstesna
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
21 Mayıs 2019 Salı
Fındık Fiyatı


12.00TL
SON DAKİKA HABERLER
14 Mart 2019 Perşembe Saat: 09:43

14 Mart 100 yaşında!

       SES Ordu Şube Başkanı Ferit Ceylan 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bası
14 Mart 100 yaşında!

 

     SES Ordu Şube Başkanı Ferit Ceylan 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Başkan Ceylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

1919 yılı 14 Mart’ında İngilizlerin işgali altındaki İstanbul'da, tıbbiye 3.sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde işgalcilere karşı protesto gerçekleşmiştir.  O günden bu yana, tam 100 yıl olmuştur, 14 Mart, Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. Her yıl bu bayram gününde sevinçlerimizle birlikte sorunlarımızı da halkımızla ve yetkililerle paylaşıyoruz.

Sağlıkta Dönüşüm Programı (SDP), uygulamaya başlanmasından bu yana geçen 16 yılda, Türkiye’de sağlık ortamını birçok açıdan etkilemiş; sorun çözme iddiası ve çeşitli vaatlerle gelen bu program sağlık alanında birçok yeni soruna yol açmıştır.

SDP, kamu hastanelerinin yapısını değiştirmeyi, onları “idari ve mali özerkliğe sahip” biçimde yapılandırarak rekabete açık sağlık işletmeleri haline getirmeyi amaçlıyordu. 2004 yılında Sağlık Bakanlığı hastanelerinde “performansa dayalı ek ödeme sistemi”ne geçilmesiyle başlayan bu sürece, Kasım 2011’de çıkartılan bir KHK ile Sağlık Bakanlığı teşkilat yapısında köklü bir değişikliğe gidilerek devam edildi. Kaynakların “etkili ve verimli” kullanılacağı iddiasıyla getirilen, ayrı tüzel kişiliğe sahip ve idari yönden özerk olan Kamu Hastane Birlikleri yapılanması, 6 yıl dolmadan, Ağustos 2017’de başka bir KHK ile kaldırılırken SDP’nin bu alandaki başarısızlığı da belgelenmiş oldu.

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan Genel Sağlık Sigortası (GSS)  sisteminde, prim ödeyemediği için sigorta kapsamı dışı kalan, bu nedenle kamusal sağlık hizmetlerinden yararlanamayanların sayısı 4.5 milyonu geçti. Aylık olarak ödenen GSS primi dışında, hastaneye başvurulduğunda ayrıca, muayene katılım bedeli, ilaç katılım bedeli, tıbbi malzeme katılım payı gibi 14 ayrı kalemde sağlıkta katkı payı ödeniyor.

SDP’nin bir diğer ayağını 13 Aralık 2010 tarihinde tüm Türkiye’de uygulanmaya başlanan aile hekimliği sistemi oluşturuyor. Bireysel ve toplumsal sağlık hizmetini birbirinden ayırarak birinci basamak sağlık hizmetlerini parçalı hale getiren, bölge tabanlı değil aile hekimine kayıtlı nüfusa dayalı sağlık hizmetinin verildiği, performans sistemi üzerinden sözleşmeli çalışmanın dayatıldığı, aile hekimlerinin koruyucu sağlık hizmetlerinden uzaklaşılıp polikliniklere hapsedildiği bu sistemde, sorunlar giderek artıyor.

Sağlık alanında ciddi bir tahribata yol açan, eğitim, araştırma, kamu sağlığı gibi öncelikleri geri plana düşürüp “verimlilik ve kârlılık” söylemleri ile ticari bir anlayışı hâkim kılan SDP, çalışanların haklarının da baskılanmasını getirdi.

            Sağlık çalışanları açısından, sürekli hastalarla ve hastalıklarla ilgileniyor olmak, bir anlamda onlarla yaşamak fiziksel ve psikososyal çeşitli sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. Sağlık çalışanları olarak, 2014 yılından bu yana talep ettiğimiz “fiili hizmet süresi zammı” ve tüm çalışları için  "ek göstergenin  3600 "olması  için yasal bir düzenleme acilen yapılmalıdır.

            İlimize Tıp Fakültesi kurulduğu günden buna defalarca ifade ettik bugün bir kez  daha  ifade ediyoruz  ilimizin  ihtiyacı acilen tam teşekküllü bir Tıp Fakültesi Hastanesidir. Sağlık dönüşüm programı sağlık çalışanları mutsuz, yöneticileri ise mutlu görünmeye zorlamaktadır. Kriz ortamında sağlık çalışanların reel kayıpları olmuştur. ilimizde eğitim hastanesinde çalışan yardımcı sağlık personelinin yüzde 90'ni  1 yıldır ek ödeme  almaktadır. Döner sermaye değil insanca yaşacak maaş istiyoruz.  

                                                                                             

Anahtar Kelimeler : 14, Mart, 100, yaşında!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız