HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
24 Nisan 2019 Çarşamba Saat: 09:22

“GENÇ İSTİHDAMINDA LİDERLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR”

İŞKUR Genel Müdürü Cafer, İŞKUR olarak Türkiye’nin son yıllarda istihdam ve işgücüne katılma konusunda yaşadığı gelişmeleri değerlendirdi. İş imkânlarına ulaşmak kadar nitelikli işgücüne ulaşmanın da önemine dikkat çeken U
“GENÇ İSTİHDAMINDA LİDERLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR”

İŞKUR Genel Müdürü Cafer, İŞKUR olarak Türkiye’nin son yıllarda istihdam ve işgücüne katılma konusunda yaşadığı gelişmeleri değerlendirdi. İş imkânlarına ulaşmak kadar nitelikli işgücüne ulaşmanın da önemine dikkat çeken Uzunkaya, “Bu noktada, işverenlerin nitelikli işgücüne ulaşmada zorluk çektikleri, yaptığımız İşgücü Piyasası Araştırmalarında ortaya çıkan bir husustur. İşverenler, işe alacakları kişilerde nitelik ve tecrübeyi oldukça önemsemektedir. İŞKUR olarak biz de çalışmalarımızda işverenlerin aradığı nitelikli işgücünü yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

“Genç Nüfusta Beceri Geliştirme Büyük Önem Taşıyor”

Genç nüfusun yoğun olduğu ülkelerde; beceri geliştirilmesinin önemine değinen Uzunkaya, Türkiye’nin son yıllarda istihdamın artırılması noktasında gerçekleştirdiği çalışmaların dünya tarafından takip edildiğini vurguladı. Uzunkaya, özellikle işgücüne katılım oranında kadın ve gençlerde Türkiye’nin önemli başarılara imza attığını söyledi.

 

OECD verilerini de paylaşan Uzunkaya, şu açıklamaları yaptı: “Ülkemiz OECD verilerine göre 2007-2018 yılları arasında işgücü artışında Avrupa’da ilk sırada yer almaktadır. İlgili dönemde işgücümüz 9 milyon 476 bin kişi artarken Almanya’da 1 milyon 793 bin, İngiltere’de 2 milyon 814 bin kişilik bir artış görülmüştür. İşgücü Artışında Avrupa’nın devlerini misli ile geride bıraktık. Benzer şekilde kadın işgücünde 4 milyon 561 bin kişilik artış ile dünya genelinde büyük bir başarı elde ettik. Aynı dönemde Japonya’da kadın işgücü artışı 2 milyon 458 bin, Kore’de 1 milyon 775 bin, İngiltere 1 milyon 654 bin, Almanya’da 1 milyon 199 bin kişidir. Diğer bir istatistiğe daha dikkat çekmek istiyorum. Genç İstihdamında liderliğimiz devam ediyor. Türkiye, 2007 ila 2018 yıllarında genç istihdam sayısını yaklaşık 622 bin kişi artırarak OECD’ye üye ülkeler arasında ilk sırada yer almıştır. Son 12 yılda genç istihdam sayısı G7 ülkeleri başta olmak üzere OECD ve AB 28’de düşüşe geçmişken ülkemiz aynı dönemde genç istihdamını artırmayı başardı.”

 

“İnsana Yakışır İşler İçin Sendikalara Büyük Görev Düşüyor”

İnsana yakışır iş için çalışma şartlarının düzenlenmesi ve geliştirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Uzunkaya, bu noktada sendikalara çok büyük görev düştüğünü ifade etti. “Sürdürülebilir iş, insanın sürekli aynı işte çalışması demek değildir” diyen Genel Müdürü Amerika’da yapılan bir araştırmaya değinerek “Kişilerin çalışma hayatları boyunca ortalama 10 ila 14 iş değiştirdiği ortaya konulmuştur. Bu rakamdan da anlaşılacağı üzere sürdürülebilir iş, insana gerekli beceriler kazandırarak kişinin farklı işlerde de olsa sürekli istihdamda, yani çalışma hayatının içerisinde yer alarak işin sürdürebilirliği ile ilgilidir. Bu anlamda kişilerin sürekli olarak kendilerini yenilemeleri ve niteliklerini arttırarak değişen dünyaya uyum sağlayabilmeleri önemli bir husustur” diye konuştu.

 

İŞKUR’un uyguladığı aktif işgücü programlarından da bahseden Uzunkaya, “Sürekli uyguladığımız işbaşı eğitim programı, mesleki eğitim kursu, girişimcilik eğitim programı gibi aktif işgücü piyasası politikaları ile özel politika gerektiren kadın, genç, engelli gibi gruplara yönelik uyguladığımız İş’te Anne, MEGİP, İşe İlk Adım gibi projeler ve istihdam teşvikleri ile işgücüne katılım oranını istihdama dönüştürmede önemli bir rol oynuyoruz. Bahse konu programlarla kişilerin nitelik ve becerilerini artırarak işgücü piyasalarına geçişlerini kolaylaştırıyoruz” dedi.

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız