HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
23 Şubat 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


15.00TL
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
7 Eylül 2019 Cumartesi Saat: 10:15

BAŞ; “İNSANA SİSTEMATİK ŞİDDET EZİYETTİR”

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş ve Divan Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz hafta ayrıldığı eşi tarafından hunharca öldürülen Emine Bulut başta olmak üzere ülke genelinde meydana gelen kadına şiddet olayla
BAŞ; “İNSANA SİSTEMATİK ŞİDDET EZİYETTİR”

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş ve Divan Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz hafta ayrıldığı eşi tarafından hunharca öldürülen Emine Bulut başta olmak üzere ülke genelinde meydana gelen kadına şiddet olayları için Oda binasında tepkilerini ortaya koydular.

Düzenledikleri basın toplantısında konuşma yapan Oda Başkanı Bahadır Baş; “Geçtiğimiz hafta boyunca, gerek sosyal medyada, gerekse alanlarda, kadınlar Emine Bulut’un son sözlerini haykırdılar, bu son olsun diye.  Yüzyıllardır süre gelen ve erkekleri kadınlardan üstün konumda tutan politik, ekonomik ve sosyal süreçler, karşınızdaki kişinin  cinsiyetine dayalı olarak yönlendirilmiş kadına şiddet hakkını doğuramaz” dedi.

Yazılı ve görsel basında, sosyal medyada neredeyse her gün kadına yönelik şiddet ile ilgili haberler yer almaktadır. Ancak kadına şiddete yönelik, kadın örgütleri olmak üzere, birçok kurum ve kuruluş tarafından toplumsal hassasiyet çağrıları yapılsa da vakalar her geçen gün artmaktadır diyen Baş, şöyle devam etti;

“Ülkemizde her gün, en az bir kadın öldürülmektedir. Kadınları öldüren medyada yansıyanın aksine yasalar değil, toplumsal baskı ve şiddettir. Kadınlar doğdukları andan itibaren, cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmakta; fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik şiddetle karşılaşmaktadırlar. Çünkü toplum, erkekliği şiddet davranışı olarak algılamaktadır. Çünkü erkek olduğu andan itibaren insan olarak değil, erkekliğini kanıtlamak için şiddet uygulaması gereken bir cins olarak görülmektedir. Bir kesim “erkek, erkek olduğu için elbette şiddet uygulayacaktır” “ama erkek şiddet uygulasa bile, aile kutsaldır. Şiddete maruz kalan kadın şiddeti sineye çekmek zorundadır” diyorlar.

Biz ise diyoruz ki, şiddet her seferinde daha da büyüyerek gelir. Hiçbir insan şiddete boyun eğmek zorunda değildir! Şiddet insan hakları ihlalidir! Şiddet gören kadın bu şiddete karşı çıkabilir! Şiddetin bahanesi olmaz! Bir insanın diğer insana sistematik şiddeti eziyettir! Bu eziyet ‘kutsal aile’ kavramı ile görünmez kılınamaz! Kutsal olan yaşama hakkıdır!” diye konuştu.

Baş, daha sonra şunları söyledi; “Kadınların yaşama hakkı özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti içeren İstanbul Sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanlar, kadınların yaşama hakkına karşı çıkanlardır. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanlar, “benden ayrılmak isteyen kadını öldürürüm” diyenlerdir. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanlar, kadınların eril şiddete boyun eğmesini isteyenlerdir. 

Biz, kadınların yaşama hakkını savunuyoruz. Biz kadınların şiddete maruz kalmama hakkını savunuyoruz. Biz çocukların şiddetin olmadığı bir dünyada büyümelerini istiyoruz. Bu yüzden,  İstanbul’da imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istiyoruz.

Bu yüzden İstanbul Sözleşmesi yaşatır! Diyoruz. Çünkü kadına yönelik şiddeti önlemek ve sona erdirmek konusunda uygulamasının gecikmesi kadına yönelik şiddeti maruz görme, meşrulaştırma, hoş görme ortamını artırır. Bu yüzden bu tartışmaların bir kenara bırakılması ve Sözleşme içeriğinin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmaların hızlandırılması gerekmektedir.

Bu bağlamda, kadına yönelik şiddet, ev içi şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularının okullarda ders konusu olarak okutulması için müfredata alınmasını talep ediyor, çocuklarımızın, toplumsal cinsiyet klişelerine hapsedilmeden eğitim görmeleri gerekliliğinin önemini tekrar hatırlatıyoruz.

Ordu Mali Müşavirler Odası olarak toplumsal olaylara olan duyarlılığımız bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğiz. Tüm mercilerin özellikle kadına ve çocuğa şiddet konusunda sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz.”


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız