HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
18 Şubat 2020 Salı
Fındık Fiyatı


15.00TL
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
7 Ekim 2019 Pazartesi Saat: 09:40

OMMO’DAN, ‘‘E-UYGULAMALAR & DEFTER BEYAN SİSTEMİ’’ SEMİNERİ

Ordu Mali Müşavirler Odası, 04 Ekim 2019 Cuma Günü 14.00 – 17.30 saatleri arasında Ertuğrul Yüksel Konferans Salonu’nda ‘‘e-Uygulamalar ve Defter Beyan Sistemi’’ konulu seminer düzenledi.  Seminere Oda Başkanı Bahadır Baş, İstan
OMMO’DAN, ‘‘E-UYGULAMALAR & DEFTER BEYAN SİSTEMİ’’ SEMİNERİ

Ordu Mali Müşavirler Odası, 04 Ekim 2019 Cuma Günü 14.00 – 17.30 saatleri arasında Ertuğrul Yüksel Konferans Salonu’nda ‘‘e-Uygulamalar ve Defter Beyan Sistemi’’ konulu seminer düzenledi.  Seminere Oda Başkanı Bahadır Baş, İstanbul SMMM Odası Başkan Yrd. Ali Haydar Tunç, Fatsa Belediye Başkan Yard. Ercan Yurttaş, Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel, Trabzon Önceki Dönem Oda Başkanı Veysel Zekai Bak, İstanbul SMMM Odası Eğitim Müdürü SMMM İnci Şalcı, meslek mensupları ve stajyerler katıldı. Seminere ilgi çok fazlaydı.

Açış konuşmasını yapan Oda Başkanı Bahadır Baş; Değerli meslek mensupları ve stajyerlerimiz,   E-Uygulamalar ve Defter Beyan Sistemi Seminerimize hoş geldiniz. Meslek Mensuplarımız diyor ki artık seminerler internette, facebookta var ama alakası yok bu seminerler burada değer kazanıyor. Ben sizi alkışlıyorum ve iyi ki varsınız, bugün bu salonu doldurduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum.
Yeni döneme nasıl başladık, bize yetki verdiniz, Önce Anıtkabir’e gittik. Peşinden, oda kurul ve komisyonlarımızı oluşturduk.

Kadına şiddet konulu bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Yeni dönemin ilk seminerini; Prof. Dr. Volkan Demir ve Prof.Dr. Oğuzhan Bahadır hocamızın katılımı ile güzel bir seminer gerçekleştirdik. Uzlaştırmacı eğitimi gerçekleştirdik. İki yıldır Türkiye‘de uzlaştırmacı sınavı yapılmadı. Uzlaştırmacı eğitimleri için son tarih 30 Kasım. Bu anlamda sizlere bu eğitilere katılmanızı bu fırsatı değerlendirmenizi öneriyorum.

Uzlaştırmacı eğitimi ile ilgili olarak, ceza muhakemelerin de hırsızlık, yaralamak gibi 60 yakın hafif suçun uzlaştırmacılığı yapılabiliyor. Uzlaştırmacılık faaliyetinin özü suçu işleyen ile mağduru bir araya getirip bir uzlaştırma tutanağı oluşturmaktır.

Arabulucuk da ise işçi işveren, ticari uyuşmazlıklarda muhasebecilerin arabuluculuk yapamayacağını söylüyorlar fakat bizim asıl işimiz bu, bir işçi-işveren, ticari uyuşmazlığı çözecek en iyi meslekngurubu biz mali müşavirleriz. Arabuluculuk konusunda adalete yardımcı olmak, biriken yargı dosyasının azalması için bunu istiyoruz. Yoksa meslektaşlarımıza ekmek kapsı çıksın diye bunu savunmuyoruz. 
Değerli arkadaşlar lütfen sizlerde bunun için çalışın ve üzerinde durun birlikte bunlara sahip çıkmalıyız. Birlikte bütün siyasete bu konuyu götürmeliyiz.

Ordu Fatsa’da Kazdağları’nda ki gibi bir siyanürlü altın arama faaliyeti var. Hepimizin bu şehirde yaşayan insanlar olarak bu şehre karşı sorumlulukları var. Fatsa’da altın arama madeni sahası genişletiliyor. Bugün Ünye ve Fatsa’da 200 bin kişi yaşıyor. 20 yıl sonra yirmibin kişiye inebilir bu sayı. Fatsa'da  sondaj yapılıyor ve yapılan her sondaj alttan geçen her suyun kirlenmesine sebep oluyor.

Bu konuda lütfen duyarlı olalım. Toprağın altının değil üstünün kıymetli olduğunu bilelim. Orada buluna kestane ormanlarını ve tarıma elverişli arazileri kaybettik ve ciddi anlamda da kayıplarımız devam edecek gibi gözüküyor. Hepimiz bu şehre karşı sorumluluklarımız yerine getirelim.

Son olarak; dün avukatların bazı hizmetlerinde kdv oranı yüzde 8'e indirildi. Bu oranın düşürülmesi değil bu oran düşüşünün diğer serbest meslek guruplarına tanınmaması vergide eşitlik ilkesine aykırı buluyoruz. Biz bir meslek kuruluşunun almış olduğu hakkın karşısında değiliz bu hakkın vergi adaleti ve anayasa çerçevesi içinde eşit dağıtılmasından yanayız.  Bunun diğer serbest meslek guruplarınada tanınmasını istiyoruz. Seminerimizin siz değerli meslektaşlarımıza fayda sağlamasını diliyorum." Dedi.

İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkan Yrd. Ali Haydar Tunç; "Sayın Oda Başkanım Bahadır Baş, Değerli Oda Yöneticilerim ve değerli meslektaşlarım sizleri İstanbul Mali müşavirler odası adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Meslek yasamızın 30. Yılını yaşıyoruz. Dünya da yüz yüz elli yılını yaşamış meslekler bizlere gıpta ile bakıyor. Bu günlere kolay gelmedik bu süreçleri birlikte yaşadık ve tabi meslek gündemimiz çok yoğun.

Bugün e-uygulamalar ile ilgili bir eğitimimiz olacak. Dijitalleşme ile birlikte artık defter tutan, kayıt tutan değil, firmaların güvenilir işletme danışmanı olan danışmanlık alanlarında hizmetler veriyoruz ve vermeye devam ediyoruz. 2022 yılın da maliye bakanlığının uygulaması ile kamu kuruluşları %90  e-uygulamaya geçecek. Sevgili meslektaşlarım bu süreci el birliği ile aşacağız. Dünya var oldukça muhasebe mesleği bitmeyecek. Bir dönüşüm süreci yaşanıyor. Dijitalleşmeyle beraber bilgi akışı anlık olmaya başladı. Bu süreci angarya olarak değerlendirmeyip kurumsal yapılar oluşturarak, uzmanlaşarak tamamlayacağız. Çünkü devletin ve kamunun ihtiyaçları değişiyor. Bu işin temeli devamlı eğitimlerdir." Dedi

İstanbul SMMM Odası Eğitim Müdürü SMMM İnci Şalcı; Ordu eğitimi bizim için çok farklı oluyor. Bende bir Karadenizli olduğum için özellikle Karadeniz eğitimlerine geldiğimiz zaman biz kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Sayın İstanbul SMMM Odası Başkanımız Yücel Akdemir’e de bizleri tekrar bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum. Eğitimimize başlamadan önce İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanımız Yücel Akdemir’in çok sevgi ve selamlarını sizlere iletmek istiyorum’’ dedi.
Konuşmasının devamında, E-Fatura ve Özellikli Konular, E-Defter ve Özellikli Konular, E-Arşiv Fatura, Taslaktaki E-Arşiv 50.000 TL Fatura Sınırı, E-İrsaliyedeki Yeni Süreçler, E-Tebliğ Taslağındaki Yeni Uygulamalar, Taslaktaki E-Fatura ve E-Defter 5 Milyon Sınırı, E-Müstahsil Makbuzu ve E-SMM, E-Uygulamalar Muhafaza ve İbraz Yükümlülükleri, Defter Beyan Sistemi İle İlgili Güncel Değişiklikler ve Pratik Çözüm Yolları ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

Seminer sonunda plaket olarak maddi desteğe ihtiyaç duyan gençlerin eğitimine destek olmak amacıyla Türk Eğitim Vakfı’na bağışta bulunularak TEV tarafından düzenlenen plaket takdim edildi. İstanbul SMMM Odası Başkan Yrd. Ali Haydar Tunç’a plaketini Trabzon Önceki Dönem Oda Başkanı Veysel Zekai Bak ve İstanbul SMMM Odası Eğitim Müdürü SMMM İnci ŞalcI’ya plaketi Oda Başkanı Bahadır Baş takdim etti.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız