HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
17 Kasım 2019 Pazar
Fındık Fiyatı


15.00TL
SON DAKİKA HABERLER
7 Kasım 2019 Perşembe Saat: 09:14

ERDEM; "GENÇLER, SANAT TARİHİNE İLGİ DUYMUYOR"

Türk İslam Tarihi Uzmanı ve Sanat Tarihçisi Gülsüm Aktürk Erdem, günümüzde sanat tarihinin pek bilinmediğini, bu yüzdende gençlerin bu dala yönelmediğini söyledi. Sanat Tarihinin menşeinin Almanya olduğuna dikkat çeken Erdem, sanat tari
ERDEM; "GENÇLER, SANAT TARİHİNE İLGİ DUYMUYOR"

Türk İslam Tarihi Uzmanı ve Sanat Tarihçisi Gülsüm Aktürk Erdem, günümüzde sanat tarihinin pek bilinmediğini, bu yüzdende gençlerin bu dala yönelmediğini söyledi.

Sanat Tarihinin menşeinin Almanya olduğuna dikkat çeken Erdem, sanat tarihinin ilgi alanının artması için gençlerin bol bol tarih okumaları gerektiğini belirtti.

"Sanat tarihi pek bilinmez"

Çalışmaları ve sanat tarihi ile ilgili bazı bilgiler veren Gülsüm Aktürk Erdem; "1979 Berlin doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimini Ordu'da okudum.

Üniversiteyi Eskişehir Anadolu üniversitesi Sanat tarihi bölümünde tamamladım. Daha sonra Türk İslam tarihi anabilim dalında yüksek lisans yaptım.

Türk İslam tarihi uzmanı oldum. Aynı zamanda tarih öğretmenliği için yüksek lisans yaptım. 2006 yılında eğitimimi tamamlayıp Ordu'ya geldim.

Çeşitli işlerde çalıştım. Sanat tarihçiliği daha çok toprak üzerinde ki eserlerle ilgilenir. Arkeolojiden farklı olarak bütün sanat eserleri vardır. Sanat tarihi pek bilinmez. Liselerde ders olarak okutulur" dedi.

"Menşei Almanya"

Sanat tarihinin gençlerin pek ilgi alanına girmediğini ifade eden Erdem; "Gençler pek tercih etmez. Menşei Almanya'dır. Çok ilgi görmez. Sanat tarihçileri kazı yaparlar. Ben üç sene boyunca kurtarma kazılarına gittim Güneydoğuda.

Bir sürü anılarımız vardır. Yavrusuyla beraber gömülmüş anne vardı. Anne doğururken ölmüş muhtemelen. Bacak arasına bebeği yatırmıştı. Böyle bir iskelet çıkarmıştım. Bunu hiç unutmam" diye konuştu.

Sanat tarihini entelektüel insanların yaptığına da dikkat çeken Erdem; "Sanat tarihi pek geniş bir alan değil. Gençler bunu bilip gelirse çok iyi olur. Her şeyden anlamaları lazım gençlerin. Çok yönlü entelektüel insan yapar sanat tarihi. Gençler bol bol okumalı ve araştırmalı" şeklinde konuştu. (HABER: MERT CAN ERSOY)

Anahtar Kelimeler : ERDEM;, "GENÇLER, SANAT, TARİHİNE, İLGİ, DUYMUYOR"

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
kamagra kamagra jel