HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
30 Kasım 2019 Cumartesi Saat: 09:03

KAÇAK SİGARADA VERGİ KAYBI 10 MİLYAR

5. TESK Çalıştayı’nda kaçak sigara ve yasadışı tütün ticaretinin devlete 10 milyar liradan fazla vergi kaybına neden olduğu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kaçak sigara ile mücadelede güzel başarılar elde edildi
KAÇAK SİGARADA VERGİ KAYBI 10 MİLYAR

5. TESK Çalıştayı’nda kaçak sigara ve yasadışı tütün ticaretinin devlete 10 milyar liradan fazla vergi kaybına neden olduğu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kaçak sigara ile mücadelede güzel başarılar elde edildi fakat kaçak sarma tütün ve makaron ticareti hala yaygın bir şekilde sürüyor. Bakkal esnafımızın gelirinden ve devletin vergi kazancından çalan bu yasadışı ticarete dürüst esnaf camiası olarak şiddetle karşı çıkıyoruz” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken TESK Çalıştayı’nda şu konulara yer verdi: “Bakkal esnafı günümüzün zorlu koşullarında geçim sıkıntısı bir yandan, zincir marketler ile rekabet bir yandan pek çok sorunla mücadele ediyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de kaçak yine gündemimize girdi.

Baktığınızda kaçak sigara ile mücadelede güzel başarılar elde edilmişti. Ancak kaçak sarma tütün ve makaron ticareti tehlikesi şimdi tekrar hayatımızın bir parçası oldu. Yasadışılığın normalleşmesini dürüst esnaf camiası olarak reddediyoruz.

Bu kaçak kolu hem devletin yılda yaklaşık 10 milyardan fazla vergi kaybına neden oluyor hem de 150 bin ruhsatlı bakkalın gelirinden çalıyor. Üstelik tamamen de denetimsiz ve kontrolsüz şekilde satılıyor. Kaçak tütün satan noktaların sayısı 20.000’i buldu.”

Bakkal esnafının kaçak tütün ticaretine karşı zor günler geçirdiğini vurgulayan Palandöken, “Kaçak tütün ticaretine ilişkin önlemlerin bir an önce alınmasının 150 bin bakkal esnafımız başta olmak üzere gerek kamu sağlığı, gerekse vergi gelirlerinin muhafaza edilmesi açısından çok önemli.

Kaçak tütün ve makaron ticareti ile ilgili cezalar 2017 yılında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na eklenmişti. Ancak bu cezaların uygulaması 2 kere ertelenerek 2020 yılının Temmuz ayına bırakıldı. Cezaların ivedilikle yürürlüğe alınması muhakkak caydırıcı olacaktır” diye belirtti. 

 

Anahtar Kelimeler : KAÇAK, SİGARADA, VERGİ, KAYBI, 10, MİLYAR

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız