HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
10 Nisan 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


15.00TL
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
14 Şubat 2020 Cuma Saat: 09:37

ÖZTÜRK: SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYEN HERKESİN YANINDAYIZ

  Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, sigara kullanımının halk sağlığı üzerindeki etkilerini gündeme getirdi. Sigaranın zararlı etkilerinden korunmak isteyen herkesin yanında olduklarını belirten Yeşilay Başkanı Prof. Dr. M
ÖZTÜRK: SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYEN HERKESİN YANINDAYIZ

 

Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, sigara kullanımının halk sağlığı üzerindeki etkilerini gündeme getirdi. Sigaranın zararlı etkilerinden korunmak isteyen herkesin yanında olduklarını belirten Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk “Sigara kullanımından her yıl dünyada 8 milyondan fazla kişi yaşamını yitiriyor. Tüm vatandaşlarımıza 9 Şubat’ta hem kendileri hem de sevdikleri için daha sağlıklı, dumansız bir hayata adım atmaları çağrısı yapıyoruz” dedi. Yeşilaycı Astronot da bu yıl meydanlarda sigarayı bırakma çağrısı yaptı.

Sigaranın sadece kullananlar için değil, dumana maruz kalanlar için de çok ciddi sonuçlar doğurduğunu belirten Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları söyledi:

“Sigaranın zararlarını her yerde anlatmaya özen gösteriyoruz ancak rakamlar ortaya konduğunda durum çok daha net bir şekilde anlaşılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı her yıl artıyor ve son olarak 8 milyonun üzerine çıktı. Bu ölümlerin 7 milyondan fazlası sigara kullanımı sonucunda gerçekleşirken, yaklaşık 1,2 milyonu sigara içmeyenlerin sigara dumanına maruz kalmasıyla ortaya çıkıyor. Akciğer kanseri, KOAH ve damar hastalıklarının ana nedeni sigara olarak gösteriliyor. Tüm bu veriler doğrultusunda, Yeşilay olarak tüm vatandaşlarımıza 9 Şubat’ta hem kendileri hem de sevdikleri için daha sağlıklı, dumansız bir hayata adım atmaları çağrısı yapıyoruz.”

Sigarayla mücadele Yeşilay’ın en önemli gündem maddelerinden
Sigara bağımlılığının azaltılması ve küçük yaşlardan itibaren çocuklarda bilinç oluşturarak potansiyel bağımlılıkların önüne geçilmesi için Yeşilay’ın pek çok çalışma gerçekleştirdiğini belirten Öztürk“Sigara bağımlılığı ile mücadele bizim en önemli gündem maddelerimiz arasında yer alıyor. T.C. Sağlık Bakanlığımız ile birlikte Sigarayı Bırak Hayatı Bırakma kampanyasını başlattık. Yeşil Dedektör uygulamamız ile dumansız hava sahasına katkı sağlıyor; ihlallerin önüne geçilmesi konusunda katkı sunuyoruz. Geçtiğimiz yıl dumansız hava sahası konusunun önemine dikkat çekmek için Yeşilaycı Astronotumuzla otobüs duraklarını, stadyumları dolaştık. Sigaranın zararlı etkilerinden korunmak için bireylerin haklarını bilmelerinin ve dumansız alanlar talep etmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz de Yeşilay olarak sigaranın etkilerinden korunmak ve sigarayı bırakmak isteyen herkesin yanındayız” dedi.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız