HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
8 Nisan 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


15.00TL
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
22 Mart 2020 Pazar Saat: 11:02

BORSA BAŞKANLARI EKONOMİK PAKETİ DEĞERLENDİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi olumlu bulunurken, genelde 3 aylık dönemi kapsayan tedbir ve teşviklerin koronavirüsün olumsuz seyri de hesaba katılarak daha uzun vadeli o
BORSA BAŞKANLARI EKONOMİK PAKETİ DEĞERLENDİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi olumlu bulunurken, genelde 3 aylık dönemi kapsayan tedbir ve teşviklerin koronavirüsün olumsuz seyri de hesaba katılarak daha uzun vadeli olarak da şimdiden planlamasının yapılması istendi.

 

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ile Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan yaşanan gelişmeler, alınan tedbirler ve açıklanan istikrar kalkına paketi ile ilgili olarak yaptıkları değerlendirmelerde, özellikle ihracattaki muhtemel daralmaya ve bunun getireceği üretim azalması ile istihdam sıkıntısına dikkat çektiler.

 

Sebahattin Arslantürk, sınır kapılarının kapanmasının ister istemez ihracatı olumsuz etkileyeceğini, bunun da işletmelerin üretimi kısarak istihdam sınırlamasına gitmelerine neden olacağını ifade ederek şunları söyledi:

 

“İstihdamda daralmayı toplumun sosyal yapısında hasara yol açmaması için mutlaka giderecek tedbirler almalıyız. Pakette kısmı olarak bu tedbirler var. Ancak tüm kesimler el ele verip, fedakarlıklar yaparak oluşan sosyo-ekonomik hasarı asgari hasarlı atlatabilmek için çaba göstermeliyiz. Devletin tedbirleri alıp, teşvik ederek istikrarlı ve kalıcı politikalar izlemesine meydan vermesi gerekiyor. Bugün zorunlu olarak dışarıya kapanan kapılar, ister istemez ihracatımıza olumsuz yansıyor. İhracatta yaşayacağımız bu daralma ve azalma içeride üretim ile istihdama da olumsuz yansıyacaktır. Öncelikle ve özellikle ihracat ve buna yönelik üretim de son yıllarda yakaladığımız ivmeyi kaybetmemiz lazım. Bugünkü geçici olumsuzların da bu olumlu gidişatı etkilememesi, ya da asgari düzeyde olabilmesi için çaba göstermeliyiz.”

 

Açıklanan paketin yaşanabilecek krizi tamamen çözeceğini sanmamak gerektiğine işaret eden Arslantürk, “Alınan tedbirler şimdilik 3 aylık bir süreyi kapsıyor. Sonrasında borç yükü birikeceği için krizin boyutları ileriye doğru artabilecektir. Ondan sonra ne olacak? ABD Başkanı krizin 1,5 yıl sürebileceğini ifade ediyor. Demek ki, bu virüsün sebep olduğu olumsuzluklar uzun bir süre daha devam edecektir. Biz de hesabı kitabı ona göre yapmalıyız” diye konuştu.

 

Eyyüp Ergan da alınan tedbirleri çok olumlu bulduğunu ifade ederek şöyle dedi:

 

“Daha işin başındayız. Bu virüsün yarattığı sosyo-ekonomik olumsuzlukların daha da devam edebileceği anlaşılıyor. Onun için önümüzdeki üç aylık dönem için açıklanan paketin sonrası da şimdiden planlanmalıdır. Çünkü alınacak tedbirlerin etkili olabilmesi için herkesin, özellikle iş dünyasının önünü görmesi gerekir. İş dünyası önünü gördüğü zaman kısa, orta ve uzun vadeli tedbirleri bir istikrar içinde alabilecektir. Devletimizin Milletimizle el ele vererek dünyanın başına musallat olan bu virüsün sebep olduğu krizden ülkemizi sağ salim çıkaracağına inanıyoruz.”

 

 

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız