HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
26 Haziran 2020 Cuma Saat: 10:06

HES’LERE “HAYIR” DİLEKÇELERİ VERİLDİ

Ordu Aybastı ve Korgan ilçelerinde HES’ler için yapılmak istenen imar değişikliğine itiraz dilekçeleri Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğüne teslim edildi.
HES’LERE “HAYIR” DİLEKÇELERİ VERİLDİ

 

            Ordu Aybastı ve Korgan ilçelerinde HES’ler için yapılmak istenen imar değişikliğine itiraz dilekçeleri Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğüne teslim edildi.

                Aybastı İlçesinde "Fırat 1 ve 2 HES, Korgan’da ilçesinde Balamir HES için yapılmak istenen imar değişikliği Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarıldı. 02 Temmuz 2020 tarihine kadar askıda olacak olan imar değişikliği projesine karşı Aybastı’da tüm muhtarlar itiraz ederken Korgan’da 630 dilekçe toplandı.

            Korgan Çiftlik Mahallesi’nden toplanan dilekçeler Muhtar Gülefendi Atikli, ve Adem Güney ve Aytekin Yağmur tarafından teslim edildi. Teslim sırasında Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak ve Osman Güvenalp da hazır bulundu.

            Dilekçeler Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim edildikten sonra Korgan’da dere yatağında Balamir HES için yol çalışması ve şantiye kurma girişiminin yasadışı olduğunu iddia ederek jandarma çağıran köylüler tutanak tutturmuşlardı. DSİ’ye de dere yatağını bozdukları için jandarmanın tuttuğu tutanakla beraber suç duyurusunda bulundular. Köylüler bir gün önce de Korgan Cumhuriyet Savcılığına ve Kaymakamlık Makamına suç duyurusu yapmışlardı.

            Deremizi koruyacağız

            Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Ordu’da yaşam alanlarını ve doğayı korumaya çalışıyoruz. Her taraf betonlaştırılıyor. HES için mücadele eden köylülere hukuksal ve yasal hakları konusunda destek oluyoruz. Korgan ve Aybastı halkı HES istemiyor. Sularına sahip çıkıyor. İtiraz haklarını kullandılar.” dedi

            Dilekçeyi getirenlerden Adem Güney, “Deremize sahip çıkacağız. Yasa dışı çalışmaya göz yumamayız. Daha itiraz hakkımızın süresi dolmadı ancak şirket çalışmasını başlatmış. Hem de göz göre göre. Tüm yasal haklarımızı kullanacağız. Deremiz HES nedeniyle kuruduğunda mahallemizin varlığı da yok olacak. HES’i istemiyoruz.” dedi.

            Fatsa’dan gelen Osman Güvenalp ise, “Sularımızı, topraklarımızı pazar haline getirdiler. Bir tarafta maden, taş ocağı, diğer tarafta HES’ler. Kabul etmiyoruz. Halkın sesine kulak verilmeli. Halk istemiyorsa çalışma yapılamaz. Şirketin çıkarına halkın geleceği yok edilemez.” dedi.

            Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü, ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak da, “Bugün yaşanan fırtınanın, dolunun, hortumun, sağanak yağışın nedeni ekolojik dengenin bozulmasıdır. Dereleri, ormanları, tarım arazilerini yok etmenin sonucunu yaşıyoruz. Bu nedenle verilen mücadele dünyanın geleceğini korumaya da dönüktür. İklim değişikliğine neden olan bu çalışmalar durdurulmalıdır.” dedi.

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız