HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
thy iletişim Sunexpress İletişim anadolujet iletişim
7 Nisan 2021 Çarşamba Saat: 09:52

TARIM ARAZİLERİNE KORUNGA VE YONCA TOHUMU

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde 26.000 kilogram korunga, Akkuş ilçesinde 2.000 kilogram yonca tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.
TARIM ARAZİLERİNE KORUNGA VE YONCA TOHUMU

Tarım ve Orman Bakanlığının desteği ile İl Müdürlüğü tarafından uygulanan "Atıl Tarım Arazilerinde Yem Bitkisi Üretiminin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Mesudiye ve Akkuş ilçelerimizde Yonca ve korunga tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kemal Yılmaz; "Hayvancılıkta en önemli girdi yemdir ve hayvansal üretim maliyetleri dikkate alındığında yetiştiricilik giderlerinin yaklaşık %70'ini yem maliyetleri oluşturmaktadır. Tarımsal üretim faaliyetleri içerisinde büyük önem arz eden yem bitkisi yetiştiriciliği hayvansal üretimin sigortası konumunda olup, kesintisiz ve güvenli kaba yem temininin en etkili yoludur" dedi.

 

Akkuş ve Mesudiye ilçelerinde tarıma elverişli olduğu halde atıl durumda bulunan tarım arazilerinin uygulanan projeler ile birlikte üretime kazandırıldığını vurgulayan İl Müdürü Yılmaz; "Hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyaçlarını karşılamak, bu sayede çiftçilerimizin yem maliyetlerini düşürmek ve hayvansal üretimde rekabet gücünü arttırmak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından "Atıl Tarım Arazilerinde Yem Bitkisi Üretiminin Geliştirilmesi Projesi" hazırlanmış ve bu proje Bakanlığımızca onaylanarak 2021 yılı itibarıyla Müdürlüğümüz tarafından uygulanmaya başlamıştır.

 

Proje kapsamında Mesudiye ilçemizde 1.650 dekar alanda yem bitkisi üretiminin yapılması için 131 çiftçimize 26.000 kilogram korunga tohumu, Akkuş ilçemizde ise 400 dekar alanda yem bitkisi üretiminin yapılması için 40 üreticiye toplam 2.000 kilogram yonca tohumu dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

 

Böylelikle proje kapsamında 171 üreticinin üretim maliyetlerinde iyileştirme sağlanarak kazançları yükseltilmiş, aynı zamanda uygulanan bu proje ile 2050 dekar atıl tarım arazisi üretime kazandırılmış olacaktır. Projemizin ilimiz tarımı için hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler : TARIM, ARAZİLERİNE, KORUNGA, VE, YONCA, TOHUMU

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız