HABER ARAMA
müstesna
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


12.00TL
SON DAKİKA HABERLER
24 Şubat 2017 Cuma Saat: 09:11

“İNTERNET KULLANIMINDA SINIRLAR ÇİZİLMELİ”

Özel Ordu Sevgi Hastanesi, Doktoru Psikolog Funda Hüsem çocukluk ve ergenlik döneminde bilgisayar ve internetin çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz yönleri hakkında bilgilendirmede bulundu.
“İNTERNET KULLANIMINDA SINIRLAR ÇİZİLMELİ”

Özel Ordu Sevgi Hastanesi, Doktoru Psikolog Funda Hüsem çocukluk ve ergenlik döneminde bilgisayar ve internetin çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz yönleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Psikolog Hüsem yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “  Bilgisayar ve internet ortamındaki hızlı gelişmeler, gündelik yaşamımızı kolaylaştıran pek çok bilgiyi bizlere sunmaktadır. İnternette oyun oynamak, sosyal medya hesaplarında paylaşımlarda bulunmak, müzik dinlemek, eğlenceli vakit geçirmemizi ve aradığımız bilgilere anında ulaşmamızı sağlar. Bilgisayar ve internet kullanımının yararlarının yanı sıra zararları da vardır.

Özellikle çocuk ve ergenlerde görülen sorun aşırı bilgisayar ve internet kullanımıdır. Bazı aileler ise sanal olduğu için bu durumun tehlikeli olmadığını düşünürler. Fakat sanal dünya çocuğun yalan söylemesini kolaylaştırır, sosyal ilişkilerini olumsuz etkiler ve okul başarısında düşüş gözlemlenebilir.

Çocuklar ve ergenler, teknolojiyi kontrolsüz ve bilinçsiz bir şekilde kullanabilirler, bu durumun da getirdiği bazı zararlar yaşanabilir ancak bu demek değildir ki; aileler çocuklarına yasak koysun, anne ve babalar çocuklarına fırsat vermeli fakat kontrolü kaybetmemelidirler.

 Çocuklar adına karar vermemeliyiz, bunun yerine onlara doğru ile yanlışı ve sonuçlarını anlatmalı, hangisini seçmek istediği çocuğa sorulmalı çünkü seçenek sunmak çocuğa ‘’sen kendi kararlarını alabiliyorsun’’ mesajını verecek ve yönetildiğini düşünmeyecek, anne-babalar da kontrolü kaybetmemiş olacaktır. Tamamen yasak koymak ise bilgilenme ve eğitimden yarar sağlamasını engelleyip yaratıcılıklarını internetten araştıracağı bir ödevden veya serbest zamanını değerlendireceği bir oyundan mahrum bırakmak olacaktır.

Çocuk ve ergenler için bir plan hazırlanmalı, sınırlar çizilmelidir. Ödev, yemek, internette geçireceği zaman dilimi hepsi belirlenmelidir. Aynı zamanda çocuklar bilgisayar başındayken yanında bir yetişkinin olması yanlışı ve doğruyu gösterip bilinçli internet kullanımının  aşılanması gerekir fakat bilgisayar karşısında geçirdiği vakit kadar yanında kalınmamalıdır. 10-15 dakikasında yanında olup ona gerekli mesajlar verilebilir. Çocuk bu sırada konu hakkında bilinçlendirilirse, vicdani sorumluluk duygusu geliştirmesine ve iç denetimi sağlamasına yardım edilirse bilgisayar ve internet kullanımı bir sorun olmaktan çıkar.

 

 

 

 

 

 

 

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız