müstesna
ŞÜKRİYE HANIM
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
E-Bülten
İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İstatistikler
  • Ziyaretçi Bugün1.664
  • Ziyaretçi Genel3.145.041
  • Bugün Gösterim2.956
  • Toplam Gösterim14.310.692
  • Online Sayısı1

ordu emlak

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ENFLASYONU PETROL ZAMLARI AZDIRIYOR
1 Ekim 2017 Pazar Saat: 11:57

ENFLASYONU PETROL ZAMLARI AZDIRIYOR

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından motorinde 13 kuruş fiyat artışı yapıldığı açıklaması üzerine yazılı bir değerlendirme yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 27 Eylül 2017 tarihinden itibaren motorin

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından motorinde 13 kuruş fiyat artışı yapıldığı açıklaması üzerine yazılı bir değerlendirme yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 27 Eylül 2017 tarihinden itibaren motorine yapılacak olan 13 kuruşluk zammın bu ayki ikinci zam olduğunu ve yeniden artışa geçen enflasyonu daha da artıracak boyuta geleceğini söyledi.

20 GÜNDE İKİNCİ ZAM

Petrole sürekli yapılan zamlarla enflasyonun önüne geçilemeyeceğini belirten Bendevi Palandöken, 'Zamla enflasyon düşmez. Artık zam ve enflasyon birbirini tetikler oldu. Daha 6 Eylül'de motorine 7 kuruşluk zam yapılmıştı. Yani 20 günde ikinci ve 20 kuruşluk bu zam artık dayanılmaz noktaya geldi. Bir el adeta sürekli petrolün üzerinde duruyor. Artık zam değil, fiyatları düşürecek formüller bulunmalı. Bunun için de yapılması gereken acil olarak petrol fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına geçilmelidir. Bu geçmiş yıllarda uygulandı ve başarılı oldu' dedi.   

HEP PETROLE YAPILAN ZAMLARI KONUŞUYORUZ

Petrole yapılan zamların piyasaları A'dan Z'ye olumsuz etkilediğini anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Artık sürekli olarak petrole yapılan zamları konuşur olduk. Dolar kuru düşse de zam geliyor, düşmese de zam geliyor. Biz her ay artık en az iki kez bu konuyu konuşuyoruz. Dünya benzin ve petrolden kaçıyor biz sürekli zam yapıyoruz. Petrole yapılan zam lokomotif olarak tüm ürünlere yansıyor. Enflasyon rakamlarının yüksek çıkmasını değerlendirirken petrole yapılan son 2 zam önümüzdeki ay içerisinde de enflasyonun yüksek çıkacağının bir göstergesidir. Çiftçinin mahsulünden tutun esnafın rafına koyduğu ürünlere kadar her şeyin fiyatı artıyor. Petrol fiyatlarına zam yaparken acele edilmemeli, çok iyi düşünülmeli. Özellikle enflasyonun yükseldiği bu dönemde, akaryakıta yapılan zamlar, enflasyonu da körüklüyor. Enflasyon ve petrol fiyatları tam bir kısır döngü oldu. Enflasyon arttıkça akaryakıt fiyatları artıyor, akaryakıt fiyatları arttıkça enflasyon artıyor. Bu kısır döngü bir yerden mutlaka kırılmalı.'  diye konuştu.

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in birer gün arayla meslek liselerinin ve meslek yüksekokullarının öneminin ve kalitesinin artacağına ilişkin açıklamalarını büyük memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Mesleki eğitim konusu sadece bir eğitim meselesi değildir. İşsizliğin azaltılması ve sanayi üretiminin artmasında en büyük pay mesleki eğitim almış ara eleman ihtiyacının karşılanması ile mümkün olur' dedi.

MESLEKİ LİSE VE YÜKSEK OKULLARIN EĞİTİM KALİTELERİ YÜKSELTİLMELİ

Uzun yıllardır her fırsatta mesleki eğitimin önemine vurgu yaptıklarını belirten Palandöken, 'Her fırsatta dilimiz döndüğünce ifade etmeye çalıştık. Bir taraftan işsizlik artarken diğer taraftan fabrikaların ara eleman bulamamasının en büyük nedeni, öğrencilerin tamamının üniversite okumaya yönlendirilmesinden kaynaklanıyor. Mesleki eğitime gereken önem verilmeyince çocuklarımız haklı olarak üniversiteye yöneliyorlar. Hangi bölüm olursa olsun yeter ki üniversite olsun düşüncesiyle okuyanların büyük bir kısmı işsiz kalırken sanayiciler çalıştıracak ara eleman bulamıyor. Bunun için meslek liseleri ve meslek yüksekokullarının müfredatı ve eğitim kalitesi en kısa zamanda mutlaka artırılmalıdır' şeklinde konuştu.

ARA ELEMAN AÇIĞINI SÜRATLE KAPATMALIYIZ

Batılı ülkelerin 1960'lı ve 1970'li yıllarda ülkemizden çok sayıda işçi aldığının altını çizen Palandöken, 'Başta Almanya olmak üzere batılı ülkeler 1960'lı ve 1970'li yıllarda kendi ara eleman ihtiyaçlarını karşılamak için ülkemizden çok sayıda işçi çektiler. O yıllarda onların ihtiyacı olan ara elemanı bugün biz arıyoruz. Bu açığı kapattığımız zaman Türk sanayisi büyük bir atılım yapacaktır. Daha da ötesinde, ekonomik büyüme ve kalkınma hızı arttıkça batıdan tersine göç süreci de başlayacaktır' sözlerine yer verdi.  (Ordu Yeni Haber)

 

Anahtar Kelimeler : ENFLASYONU, PETROL, ZAMLARI, AZDIRIYOR

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız