• DOLAR6,2938
  % 0,02
 • EURO7,3957
  % 1,16
 • ALTIN242,8528
  % -0,59
 • BIST 10097.988,16
  % 1,94
HABER ARAMA
müstesna
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
22 Eylül 2018 Cumartesi
Fındık Fiyatı


12.00TL
SON DAKİKA HABERLER
6 Ekim 2017 Cuma Saat: 09:16

“EKOSİSTEM BOZULUYOR”

Melet Irmağında yaşanan balık ölümlerini TBMM’nin gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yanıtlandırılması istem
“EKOSİSTEM BOZULUYOR”

 

 

         Melet Irmağında yaşanan balık ölümlerini TBMM’nin gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yanıtlandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Torun,  önergesinin gerekçesinde, bir zamanlar coşkuyla akan Melet ırmağından geriye kurumuş ve kaya parçaları ile dolmuş ırmak yatağından başka bir şey kalmadığını, ırmakta yaşayan balıkların ve diğer canlıların ölüme terkedildiğini belirtti.

 

CANLI ÖLÜMLERİNİN SEBEBİ CAN SUYU BIRAKILMAMASI”

 

Topçam Barajı’nın bölgenin ve ülkenin önemli bir enerji kaynağı olduğunu ancak üretim aşamasındaki yanlış uygulamaların bölge ekosistemini onarılamayacak şekilde bozma tehdidinin kabul edilebilir bir durum olmayacağını söyleyen Torun, Topçam Barajının ve bölgede faaliyete devam eden HES’lerin su kullanma sınırlarının ne kadar olduğu, Topçam Barajı’ndan elektrik üretimi için su alınırken Melet Irmağına yeterince can suyu bırakılmadığı ve bu nedenle bölge ekosisteminin geri dönülmeyecek şekilde bozulduğu iddiaları hakkında ne yapılacağını, sebeplerinin araştırılması için bölgeye bir inceleme heyeti gönderilip gönderilmeyeceği sorularına Orman ve Su İşleri Bakanından cevap istedi.

 

 

         “Bir taraftan yatırım yaparken, bir taraftan doğanın tahrip edilmesine göz yumulamaz. Doğadaki canlı yaşamının sürdürülebilir olması mutlaka sağlanmalıdır. Bizlere miras kalan bu doğayı çocuklarımızın geleceği için korumak ve onlara sağlıklı yaşanabilir bir çevre bırakmak zorundayız. Ancak AKP’nin son 15 yılı doğa talanıyla geçti. ÇED raporları, yerine gidilmeden, masa başında kopyala yapıştır metoduyla hazırlanıyor. Bilim insanları tarafından hazırlanan bilirkişi raporları dikkate alınmıyor. İşletmeler denetlenmiyor, ekosistem olanca hızıyla geri dönüşsüz biçimde bozuluyor.” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Ordu’da faaliyeti devam eden HES’lerin bölgenin doğal yaşamına verdiği olumsuz etkiler konusunda Bakanlığın bir çalışması olup olmadığı konusunda da Bakandan bilgi istedi.

 

Anahtar Kelimeler : “EKOSİSTEM, BOZULUYOR”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız