saray
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
E-Bülten
İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İstatistikler
  • Ziyaretçi Bugün839
  • Ziyaretçi Genel2.314.665
  • Bugün Gösterim5.424
  • Toplam Gösterim8.529.219
  • Online Sayısı1

ordu emlak

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“FINDIK ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDAYIM"
7 Ekim 2017 Cumartesi Saat: 10:28

“FINDIK ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDAYIM"

  AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, fındık hakkında  açıklamalarda bulundu. Milletvekili Gündoğdu “Fındık için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Kimse fındık ve çiftçi üzerinden şov yapmaya kalkmasın, fındı

 

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, fındık hakkında  açıklamalarda bulundu. Milletvekili Gündoğdu “Fındık için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Kimse fındık ve çiftçi üzerinden şov yapmaya kalkmasın, fındık üzerinden şov yapmak isteyenlere müsaade etmeyiz. hükümetimiz TMO ve doğrudan destekleri ile üreticinin yanında” dedi.

“Fındık üreticilerimizin yanındayım. Diğer milletvekillerimiz, bakanlarımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız da üreticinin yanında.” diyen AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu “2 Ağustos tarihinde canlı yayına çıkmıştık. O günlerde TMO devreye girmemişti. Ben canlı yayında “TMO bu sene de mutlaka devreye girecek,  girmesi için ne gerekiyorsa yapacağım” dedim. Gerekli girişimlerde bulunduk, Tarım Bakanımıza konuyu ilettik ve bölge milletvekilleri ile fındık toplantısı gerçekleştirdik. Bölgemizdeki önemli isimlerle istişare yaparak hazırladığım fındık raporunu Tarım Bakanımıza verdim. Raporumda Ordu fındığının 11,50 TL Giresun fındığının ise 12,00 TL olması gerektiğini belirttim. Gönlümüzden geçen buydu. Ama ülkemizin ekonomik dengeleri göz önüne alındında rakamlar bu şekilde gerçekleşti.” dedi

 “TMO’nun devreye girmesi ile birlikte faizcilerin oyunu bozulmuştur. Bugün TMO alım yapmasaydı üreticimiz mağdur olacaktı. 8 yıldır fındık almayan devlet üreticilerin  mağdur olmaması için bizlerinde gayreti ile fındık almaya başladı. Üstelik bir kota koymadı. Tarım Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, randıman yüzde 40 olsa bile ne kadar fındık varsa hepsini alacağını belirtti. Böylece üreticimizi rahatlattı. AK Parti’den önce, alınan fındıklarının parası 4-5 ay ödenmiyordu. Hala parasını alamayan mağdur hemşerilerimiz var. Para yerine yağ alanlar oldu. Bugün fındığını TMO’ya verenler bir hafta sonra paralarını alıyorlar. Ordu’da bir yalan haber yayıyorlar, “TMO 2-3 ay sonraya gün veriyor” diyorlar. TMO’dan randevu alanların sadece yüzde 60’ı fındığını getiriyor. Bir depoda günlük 600 ton alım yapılabilecekken bu rakam 350 tonda kalıyor.”

18 Ağustos 2001 yılında çıkan bir gazetenin haberinde “Fındığın fiyatının 1,50 TL olarak belirlendiği, ödemelerin ise yarısının alımlarda, yarısının ise 45 gün sonra yapılacağı belirtildi. Ödemlerin 45 gün sonra yapılacak olması fındık fiyatını 80 cent’e kadar düşürecek.” ifadeleri kullanıldı. Bu rakam devalüasyon ile 60 cent’e kadar düşüyor. Birileri çıkmış “2001 yılında fındık 8 TL idi” diyor. O yıllarda bu rakamlara fındık satan varsa bize  gelsin. TÜİK ve Merkez Bankası verilerine göre Fındık fiyatı 2001 yılında 1,33 TL, Dolar Kuru 1,22 şeklindeydi. Siyasetçi yalan söylemez. 2001 yılında fındık fiyatı 8 TL diye insanları kandırmaya çalışmasınlar. Siyaset yapan arkadaşlara sesleniyorum yalanlarla manipülasyon yapmaya çalışmayın.


57. Hükümet döneminde IMF'ye, Fındığın sökülerek yerine alternatif ürün dikileceği sözü verildi. Yine 2001 tarihli gazetelerde yer alan haberde “Fındıkta vatan hainliği” başlığı kullanıldı. Üreticinin alın teri ile kurulan Fiskobirliği batıranlar kimler! Üreticiden kesilen fındıkların parası nereye gitti. Önce bunun hesabını versinler. Bugün kuru muhalefet olsun diye konuşmak yerine, TMO’nun devreye girmesi, alan bazlı gelir desteği, mazot ve gübre desteği ödemesi ile devletin çiftçinin yanında olduğunu görmek istemiyorlar. Metin Gündoğdu sözlerine şöyle devam etti; “Bu yıl Şubat ayında 122 bin Ordulu hemşerimize 20 Milyon TL'lik Mazot ve gübre desteği verildi. 2009'dan beri her yıl verdiğimiz alan bazlı destek ödemeleri Mart-Nisan'da 119 bin hemşerimize 279 milyon TL olarak ödendi. Ben de 10 TL'lik fiyatın düşük olduğunu kabul ediyorum. Ama ülkenin ekonomik dengelerini de göz önünde bulundurmalıyız. Ben hep üreticinin yanında oldum. Çiftçinin yanında olmasaydım hiçbir şey belli değilken "Kendimi ortaya koyuyorum TMO devreye girecek" demezdim. Kimse fındık üzerinden şov yapmasın. AK Parti fındık üreticisinin yanında. Şov yapanın yanında üretici yok. TMO fındık alımlarında yüzde 3 çürük uygulaması yapıyordu, gerekli yerler ile görüştük Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş devreye girdi şimdi yüzde 5'e çıktı. Şahsımıza saldırıyorlar, önemi yok. Bir garibanın müşkülünü çözüp yardımcı olabildiysem benden mutlusu yok. Bugün TMO devreye girmeseydi, birileri çiftinin başına çökecekti. Biz çiftçimizi kimsenin ezmesine müsaade etmeyiz . Ben eleştiriye açığım, hemşerilerimizin beni dövmesine razıyım. Ama eleştirenler elini vicdanına koyacak.” 

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız