hurda reklam
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST 100
HABER ARAMA
müstesna
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
22 Mart 2019 Cuma
Fındık Fiyatı


12.00TL
SON DAKİKA HABERLER
25 Temmuz 2018 Çarşamba Saat: 08:14

TORUN: ÜRETİCİ ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALMALI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Karadeniz’de bazı yörelerde fındık hasadı başladı. Ancak fındık fiyatlarının hala belli olmaması üreticileri karamsarlığa sürüklüyor. Fınd
TORUN: ÜRETİCİ ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALMALI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Karadeniz’de bazı yörelerde fındık hasadı başladı. Ancak fındık fiyatlarının hala belli olmaması üreticileri karamsarlığa sürüklüyor. Fındık en az 15 lira olmalı” dedi.

Fındığın Karadeniz Bölgesi'nin ve Türkiye’nin en önemli tarım ürünü olduğunun altını çizen Torun, ancak üreticinin emeğinin karşılığını almadığını söyledi. Torun "Fındık üreticisinin alın terinin karşılığını alabilmesi için var gücümüzle mücadele veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bundan hiçbir üreticinin endişesi olmasın” dedi.  

Torun, hükümetin piyasalara müdahale ederek hem üreticinin sorunlarını çözebileceğini hem de ülkenin ihracat gelirlerini artırabileceğini savundu. Fındığın milli ürün olduğunu belirten Torun, “Milli ürünümüzün uluslararası piyasalarda hak ettiği değeri bulması, hem ülkemizin hem de çiftçimizin menfaatidir” dedi.   

Türkiye’nin tarım ürünleri ithal etmesini eleştiren Seyit Torun, “Bu hükümet tarımı bitirmiştir. Fındık, henüz ithal etmediğimiz 5 ürün arasında. Dünyanın en önemli fındık üreticisi ve ihracatçısı ülkeyiz. Ancak böyle giderse fındık ithal eder duruma düşeceğimizden korkuyorum.  Yerli ve milli olanların öncelikle milli ürünümüze sahip çıkması gerekir” diye konuştu. 

İKTİDAR SÖZÜNÜ TUTSUN

Torun, CHP olarak fındık üreticilerinin hakkını savunmaya devam edeceklerini söyledi ve şöyle devam etti:

"Seçim beyannamesinde de belirttiğimiz gibi fındığın fiyatı en az 15 lira olmalıdır. Bugün fındığın hak ettiği değer en az 15 liradır ve bunun da altına düşmemesi gerekiyor. Zaten fındığın maliyeti 11-12 lira seviyelerindedir. Ziraat Odaları ve uzmanlar bu yıl fındık rekoltesinin beklenenden daha az olacağını açıkladı. Üretici açısında 15 liradan aşağısı düşmesi, üreticinin açlığa mahkum edilmesidir. 

İktidar partisi milletvekilleri seçimden önce fındık üreticilerine birçok söz verdi. Biz bu sözlerin tutulup tutulmadığını öncelikle takip ediyoruz. Bir an önce verilen vaatlerin ve sözlerin yerine getirilmesini talep ediyoruz."  

Seyit Torun “Karadeniz Bölgesi ekonomisinin büyük bölümü fındığa bağlıdır. Ülkemiz fındık üretimi ve ihracatında dünyada tekeldir. Yıllara göre değişmekle birlikte dünya fındık üretiminin ve ihracatının büyük bölümünü ülkemiz karşılıyor. Buna rağmen hükümet, fındık üreticisinin ve geçimini fındıktan sağlayan milyonların sesine kulak vermiyor” diye konuştu.  

Anahtar Kelimeler : TORUN:, ÜRETİCİ, ALIN, TERİNİN, KARŞILIĞINI, ALMALI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız