HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
23 Şubat 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


15.00TL
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
11 Eylül 2019 Çarşamba Saat: 08:23

“İNTİHAR ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI PROBLEMİDİR”

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Arif Öztürkün intihar davranışı konusunda bilgilendirmede bulundu. Öztürk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: İntihar günümüzde önemli bir halk sağlığı problemidir. İntihar d
“İNTİHAR ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI PROBLEMİDİR”

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Arif Öztürk'ün intihar davranışı konusunda bilgilendirmede bulundu. Öztürk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: İntihar günümüzde önemli bir halk sağlığı problemidir. İntihar davranışı, biyopsikososyal yaklaşımı gerektiren kompleks bir davranıştır. İntiharda risk faktörleri, biyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan çok geniş kapsamlı olarak ele alınmaktadır.

İntihar davranışına yatkınlıkta, yaş, cinsiyet, psikiyatrik hastalıklar, ailesel ve genetik faktörler, fiziksel hastalıklar, çocukluk dönemi yaşantıları, psikososyal destek sistemleri, olumsuz bilişsel yapılanmalar, ölümcül silahlara ulaşılabilirlik gibi çok çeşitli risk faktörleri rol oynamaktadır.

Psikiyatrik hastalıklar intihar girşimi açısından risk etkeni olabilir. Ciddi intihar girişimlerinde ve tamamlanmış intihar olgularında, en sık belirlenen tanı duygudurum bozukluklarıdır. Umutsuzluk ve yalnızlık duygularını yoğun bir biçimde yaşamak ve yaşamı sürdürmek için az sayıda nedene sahip olmak önemli risk etkenleri olarak görülmektedir.

İntihar öyküsü bulunan bireylerin ailede intihar öyküsü daha yüksektir

Kırsal bölgeler, ateşli silah sahibi olma, yoksulluk, işsizlik ve sosyal yalıtım gibi faktörleri intihar davranışında dikkat çekmektedir

Ayrıca ilişki sorunları, ekonomik kayıplar, yalnızlık, düş kırıklıkları, utanç, aşağılanma, başarısızlık, aile içi çatışmalar gibi zorlayıcı hayat olayları da intihar riski ile ilişkili bulunmuştur.

İntihar davranışı ve medeni durum arasında ilişki olduğu, intiharın bekâr ve ayrı kişilerde daha yaygın olduğu bildirilmektedir.

Yalnız yaşıyor olmak da hem intihar girişimi hem de ölüm düşünceleri açısından bir risk faktörü olarak bildirilmiştir

Ancak bu risk faktörleri genellikle tek başına intihar sebebi değildir. Birçok risk faktörü, ruhsal hastalıklarla birlikte olduğunda intihar eğilimi artmaktadır

 Evde çocukların varlığı, intiharda koruyucu etkenlerden sayılabilir.

İntihar davranışında kültürel etkenlerin ve dini inançların rolü ile ilgili araştırmalarda, intihar davranışında dinin koruyucu bir faktör olabileceği öngörülmektedir

İntihar davranışı önlenebilecek bir davranıştır. Tüm toplumda insanların intihara eğilimini artıran faktörlerin belirlenerek ortadan kaldırılması” birincil düzey önleme”  hedefi olarak belirlenir.

Risk faktörleri ile birlikte göz önüne alındığında ruhsal hastalıkların erken dönemde saptanması ve intihar riski olan bireylerin uygun şekilde tedavi edilmesi ayrı bir önem kazanmaktadır.

İntiharla ilişkili damgalanma, intiharların saklanması riskli bireylerin uygun ruh sağlığı hizmetlerine ulaşmasını engellemektedir.  Toplumun ruhsal hastalıklar ve intihar konularında sağlıklı bilgilenmeleri bu damgalanmayı azaltacaktır.

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız