HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
3 Nisan 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


15.00TL
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al

Şafak DELİÇAKAR

Şafak DELİÇAKAR

KAN TARAMASI YAPILSIN!

25 Mart 2020 Çarşamba Saat: 07:23

Koronavirüs (Covit19)’da erken tanı ve teşhis noktasında ülke genelinde bana göre genel bir kan taraması yapılması daha uygun olur diye düşünüyorum. 83 milyon nüfusun kan örnekleri alınıp böylece bütün hastalıkların tespiti de ortaya çıkarılmış olur.

Peki bu uygulama nasıl ve hangi koşullarda yapılmalı diye soracak olursanız en makul sistemin bütün evlere Aile Hekimlikleri nezaretinde gidilerek vatandaşların kan örneklerini alarak işe başlanmalı. Elimizde ki Kitlerle bu sorunu 2 hafta içerisinde bence çözmüş oluruz.

Eskiden nüfus sayımları için bir gün sokağa çıkma yasağı konulurdu. Orta ve ileri yaş grubundakiler hatırlarlar. Bence bu salgınla mücadele kapsamında 2 gün yani Cumartesi ve Pazar sokağa çıkma yasağı konularak kan alma işlemi gerçekleşebilir.

Alınan kanların test ve tahlil sonuçlarına göre vatandaşlarda tespit edilen hastalıklarla mücadele böylece daha kolay olmuş olur. Belki şimdiye kadar bir örneği yoktur ama neden bir ilk olmasın ki?

Terör ve afetlerden sonra dünyanın başına bela olan salgın hastalıklara karşı böylece büyük ve çok önemli bir adım atmış oluruz. Bu fikri bence bilim adamları, Sağlık Bakanlığı ve uzmanlar değerlendirmeye alarak çözümcül yeni formüller üretmelidirler.

Eğer bunda Muaffak olursak inanın Türkiye bu sayede Dünya Devletleri arasında da bir ilke imza atmış olur. Hatta bunun için kan bankası gibi kapsamlı ve donanımlı bir merkez kurularak alınan ünitelerle kısa sürede sonuca gidebiliriz. Ne dersiniz?

 

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları