HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz

ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
thy iletişim Sunexpress İletişim anadolujet iletişim

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

HIRS DENKLEMİ

21 Ekim 2020 Çarşamba Saat: 09:00

Siz de eskiden köydeki arazi sınırlarının gizemli bir şekilde yer değiştirdiğini duydunuz mu hiç? Ben o yaşlarda bu söylentiler nedeniyle bahçe sınırlarını belirleyen o işaretleyicilerin gece biz uyuduktan sonra gezdiğini, gezinti dönüşü karanlıkta eski yerini tam olarak bulamayıp, en yakın yerde sınır nöbetine devam ettiğini sanırdım. Taki “ hırs” tanımlamasını anlayıp, onun peşinden koşanların varlığından haberdar olana dek...

Hırs kavramında insan, hırsı yöneten yada hırsı tarafından yönetilen alt başlıklarından herhangi birini seçebiliyordu. Büyüdükçe anladım ki, benim gizem yada olağanüstü güç sandığım hareketlilik, aslında hırsı tarafından yönetilenlerin daha fazla toprak sahibi olabilmek amacıyla oynadığı oyunlardan biriymiş! Benim kulağıma gelmedi, siz hiç müzik sesi duydunuz mu?

Vasiyetinde: “ Tek elimi tabuttan dışarı çıkarın ki, Cihan Padişahı Kanuni’ nin bile dünyadan eli boş gittiğini görsünler” sözlerini sarf eden Kanuni Sultan Süleyman dahi tüm maddi değerlerin dünya hayatı ile sınırlı olduğunu dile getirmişken, insanların komşularından hatta kardeşlerinden bile bir kaç dönüm arazi yada bir meyve ağacını kendi sınırlarına katmak istemesindeki davranış biçimini biri bana açıklasın lütfen...

Kazandığını sanmak da bir yanılgı değil mi? Bazı maddi kazançların getirisi, maneviyattan eksilenlerin yanında küçüldükçe küçülmez mi? Bir kaç dönüm artan arazi, imandaki zayıflığa, kul hakkındaki açığa değer mi sanki? Hatta bu uğurda parmaklıklar ardında bir ömrü hebâ etmiş olanlardan ise, bahsetmek bile istemiyorum.

Şuan belirlenmiş sınırlarda şekil değiştirmiş, farklı bir kılığa bürünmüş hırs, sınırlarını aşmış şekilde hakimiyetini sürdürmeye devam ediyor. Hırsını başarısıyla, hoşgörüsüyle, adalet ve merhametiyle birleştirip, doğru yönde kullananlar ise, süre bitmeden denklemi çözdüler bile.

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları