HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
Kral Dekorasyon
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Saray Relam
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ukrayna Nakliyat Belarus Nakliye Moldova Nakliyat Gürcistan Nakliyat

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

KİMSEYE ETMEM ŞİK AYET

29 Eylül 2021 Çarşamba Saat: 09:40

 

“Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime

Titrerim mücrim gibi, baktıkça istikbalime

Perde i zulmet çekilmiş, korkarım ikbalime

Titrerim mücrim gibi, baktıkça istikbalime”

 

    Klasik Türk müziğinin nihavend makamında yer alan  “Kimseye etmem şikâyet” adlı şarkı, aslında on üç yaşındaki bir kız çocuğunun – İhsan Raif Hanım’ın -  içler acısı durumunu anlattığı bir şiirdir. 

1800’lü yıllarda epey varlıklı ve devlet kademelerinde önemli görevlerde yer almış Köse Mehmet Raif Paşa’nın kızı olan İhsan Raif Hanım, edebiyata çok meraklı, zeki ve eğitimli biridir. Yaşadığı konakta odasında kardeşiyle olduğu bir gün, Mehmet Ali adındaki birinin odaya girip, onu kaçırmaya çalışmasıyla bu hüzünlü hikâye başlar. Bağrışmalar Mehmet Ali’nin korkup kaçmasını sağlamış; ancak, babasının namus temizleme düşüncesi, tüm yalvarmalara çare olmamış. Babasının daima adaletli biri olduğunu söyleyen hatta onun bu anlayışını Hz. Ömer’in adalet anlayışına benzeten İhsan Raif Hanım, bu adaletten nasibini alamamıştır. Kendinden yaşça büyük ve hiç sevmediği Mehmet Ali ile evlenip, İzmir’e taşınırken, insanın yüreğinde hep o aynı hüznü biriktiren şarkının sözlerini yazmıştır İhsan Raif Hanım.

    Bu evliliğin İhsan Raif Hanım’a ve Mehmet Ali’ye kazandırdığı üç evlat, beraberinde mutluluğu getirmemiş ve on dört yıl sonra yollarını ayırmışlardır. İhsan Raif Hanım mutluluğu, üçüncü evliliği olan yazar Şahabettin Süleyman’da bulmuştur. Edebiyata olan merakının yanı sıra milli mücadelenin de savunucularından olan İhsan Raif Hanım’ın hikâyesi kırk dokuz yaşında son bulmuştur. Çocuk yaşta hayalleri, istediği hayatı yaşama hakkı yani geleceği elinden alınmış çocuklardan ise sadece biridir…

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları