HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al

Uzman Doktor Turgay BURUCU

Uzman Doktor Turgay BURUCU

KIRMIZI ET TÜKETMEYELİM Mİ?

4 Kasım 2016 Cuma Saat: 08:20

İnsanoğlu otçul ve etçil olduğu için bazı mineral ve vitaminleri dışarıdan besin yolu ile alır. Et,  kırmızı ve beyaz et olarak basit bir şekilde ayırt edebiliriz.

Beyaz et tavuk ve balık eti olarak tüketilirken kırmızı et ise küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan elde edilir. Kırmızı et tüketimi sürekli medyada fiyatı, nasıl tüketilmesi gerektiği ve sağlığa etkileri konusu tartışmalı olmaktadır.

Kırmızı et özellikle işlenmesi sonucu elde edilen salam, sucuk, sosis tarzı ürünler sağlığa zararlı olduğu  genel kabul görmüştür. Özellikle tuz oranı yüksek olan bu tür fabrikasyon ürünleri hipertansıyon için de risk faktörüdür.Kırmızı eti dinlenmiş halinde işlenmeden tüketimi önerilir. Tüketirken pişirme yöntemi önemlidir.

Kızartma ve kavurma tarzı ve kuyruk yağı olarak adlandırılan yağ ile pişirilmesi en tehlikeli pişirme yöntemidir. Çünkü yağ kızartıldığında kanserojen ve damar sertliğine neden olan moleküller oluşmaktadır. Kırmız etin en iyi pişirme yöntemi haşlama ya da fırında yapılan sıvı yağ ile yapılan pişirmedir. Bu şekilde kırmızı et içerisindeki mineral ve vitaminlerin korunur. Daha rahat sindirilir.

Vücut için yük oluşturmaz. B12 vitamini hücrenin çekirdeğindeki yapıtaşı olması nedeniyle önemlidir. Özellikle sinir hüre gelişimi ve korunmasında B12 vitaminin rolü anlaşılmıştır. B12 vitamini kırmızı ette fazla bulnması nedeniyle yeterli kırmızı et tüketimi yapmayan kişilerde eksiklik görülür.

Bu durumda unutkanlık,ellerde ve ayaklarda uyuşma , saçlarda beyazlaşma, kansızlığa neden olur. B12 ekikliği olan kişilerin kırmızı et tüketiminin yanında bazen dışarıdan vitamin takviyesi alması gerekmektedir.

Bu durumun sebebi midede B12 emilimini destek olan maddelerin salgılanmaması durumudur. Özetle kırmızı et düşman değil dosttur. Tüketim sıklığı çok sık olmamakla birlikte pişirme yöntemi önemlidir. Salam sucuk sosis yerine normal tüketmek daha doğru olur. 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları