HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz

ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al

Uzman Doktor Turgay BURUCU

Uzman Doktor Turgay BURUCU

FAZLA ALKOL ALIMI KALP İÇİN ZARARLI

13 Kasım 2016 Pazar Saat: 09:37

Kalp, vücudumuzda ki organların düzenli çalışması için gerekli oksijeni tüm organlara pompalama göreviyapar. Kalbin kendisi de bir organ olmasından dolayı kendisini de kendi pompaladığı kan ile beslenir.

Kalbin bu görevini yerine getirebilmesi için kalp için zararlı olan dış etkilerden uzak durmalıdır. Alkol tüm dünyada giderek tüketimi artan çeşidi çok olan işlenmiş bir içkidir. Yıllardır içkinin ve içki çeşitlerinin sağlık üzerine etkileri araştırılmıştır. Çoğu çalışmanın sonucu açıktırki alkol yüksek alımı bir çok organa toksik etki yaptığı yönündedir.

Alkol kalp üzerine etkisi birden fazla yönde olabilmektedir. Alkolün direk kalp kasına toksik etkisi ile kalp yetmezliği olur. Kalp damarlarına olan endotel diye adlandırdığımız damar en iç yapısındaki hasar sonucu kalp krizine neden olur.

Ayrıca kalbin ritm ile ilgili olan sinirleri üzerine etkisi ile ritim problemleri ortaya çıkmaktadır.

Alkol sosyal bir yaşamın bir parçasıymış gibi algılanması esasında insan sağlığını ikinci plana itmektedir. Burada önemli olan insan sağlığı olmalı ve bu yönde hareket edilmelidir. Alkol miktarı alkol alan kişide bağımlılık yapması halinde giderek artması ile bu etkiler daha hızlı meydanagelir.

Karaciğer, böbrek ve diğer önemli organların etkilenmesi ile kalbin iş yükü ve etkilenmesi artar. Alkol alımı B vitamini eksikliği yapar. B vitamin eksikliği ile kalp yetmezliği bulguları ortaya çıkabilir. Özellikle sürekli alkol alan kişilerde mutlaka B vitamin düzeyi kontrol edilmelidir. B vitamin düşük olan bireylerde B vitamin takviyesi yapılmalıdır. Alkol etkisi bir çok organı etkilediği için etkilerini incelerken tüm organları göz önünde bulundurmalıyız.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları