HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
18 Şubat 2020 Salı
Fındık Fiyatı


15.00TL
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
29 Eylül 2019 Pazar Saat: 11:18

EMEP: “İMF’siz yapamıyorlar”

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, İMF’nin iktidar ve muhalefet temsilcileriyle görüşmesini değerlendirerek, “Perde arkasında görüşerek İMF politikaları sürdürülüyor.” dedi.  
EMEP: “İMF’siz yapamıyorlar”

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, İMF’nin iktidar ve muhalefet temsilcileriyle görüşmesini değerlendirerek, “Perde arkasında görüşerek İMF politikaları sürdürülüyor.” dedi.

 

            Hükümetin iktidara geldiği 2002 yılında bu yana İMF programını uyguladığını belirten EMP Ordu İl Başkanı Poyraz, “ 15 günde 15 yasa adıyla bilinen Derviş yasalarını bugüne uygulayan ve yeni eklemelerle İMF politikalarına sadık kalan iktidar, algı operasyonu yaratmak amacıyla İMF karşıtı söylemin geliştirdi. Oysa izlenen ekonomik model tam da IMF’nin istedikleri.” dedi.

            Sözde değil özde karşı olmak önemli

            Gündem olan İMF’nin Türkiye’ye gelişini değerlendiren Poyraz, “IMF heyetleri, iktidarın davetlisi olarak birkaç yılda bir Türkiye’ye gelerek önce ekonomi yönetimiyle sonrasında muhalefet ve sermaye örgütleri ile görüşmeler yapıyor ve tavsiyelerini hazırladığı bir rapor ile kamuoyuna duyuruyor. IMF’nin ülke ekonomisine yönelik değerlendirmeleri, Türkiye ile arasında herhangi bir ‘borç-alacak ilişkisi’ olmadığından çoğunlukla ‘tavsiye’ niteliğini taşısa da AKP’nin uyguladığı ekonomi politikalarının IMF’nin önerileriyle örtüşmektedir. İMF’ye sözde karşıyız demekle olmuyor, kapitalizme karşı değilseniz gizli ya da açık İMF ile görüşüp ekonomik politikalarınızı ona göre planlarsınız. İktidar da böyle yapıyor.”

            İMF “tavsiyesine” uyuluyor

Poyraz açıklamasını sürdürerek, “Hazine ve Maliye Bakanlığının davetiyle Türkiye’ye gelen IMF heyeti, bir değerlendirme raporu yayımladı. IMF, Türkiye’nin bütçe açığını kapatması için gelir vergisinin arttırılmasını, vergi indirimlerine son verilerek verginin tabana yayılmasını istiyor. Ücret/maaş artışlarının geçmiş enflasyon yerine hedeflenen enflasyona göre yapılması ve kıdem tazminatı sorununun çözülmesine ilişkin önerilerin tamamının iktidarın ekonomi politikaları ve hedefleriyle birebir aynı olması, AKP’nin ekonomi politikalarında IMF’nin izinde olduğunu gösteriyor. Bu nedenle her fırsatta ‘Bizim IMF’ye ihtiyacımız yok!’ şeklinde açıklama yapmaları şaşırtıcı değil.” dedi.

Yeni zamlar yolda

İMF ile görüşmeler sonunda yeni zamların ve vergilerin gündeme geleceğini belirten Poyraz, “Türkiye ekonomisinin iç ve dış risklere karşı son derece hassas ve milli gelirin yüzde 60’ına ulaşan dış borç sorununa çözüm bulunamadığı için ciddi bir dış borç krizi riski var. Bu durum, iktidarın IMF’nin tavsiyelerini dikkate alarak güncelleyeceği ekonomik program ve hedefler üzerinden halkın sırtına yeni zamlar ve vergiler biçiminde çok daha ağır yükler yükleyeceği anlamına geliyor.” dedi.

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler : EMEP:, “İMF’siz, yapamıyorlar”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız