GEMİİ
HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı Ev Sistemleri
28 Kasım 2022 Pazartesi Saat: 11:40

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ HALK SAĞLIĞI PROBLEMİDİR

Yağda çözünen vitaminlerden D vitamininin vücudumuz için temel maddelerden biri olduğunu söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, D vitamininin tüm fizyolojik işlevlerde anahtar rol
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ HALK SAĞLIĞI PROBLEMİDİR


Yağda çözünen vitaminlerden D vitamininin vücudumuz için temel maddelerden biri olduğunu söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, D vitamininin tüm fizyolojik işlevlerde anahtar rol oynayan bir hormon olduğunu ve çok sayıda hormonal mekanizma içinde rol oynadığını söyledi.

Güneşin sıklıkla yıl boyunca kendini gösterdiği bölgelerde bile D vitamini eksikliğinin yaygın olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ali Kutlu; “Bu nedenle birçok ülkede gıdalar yoluyla D vitamini desteği koruyucu sağlık hizmetlerinin bir parçasıdır” diyerek açıklamalarda bulundu.

“Küresel çapta eksikliği görülen bir vitamin”

“D vitamini dışarıdan ancak küçük bir kısmını alabildiğimiz, büyük bölümü deriden güneş ışınları vasıtasıyla oluşturulabilen bir maddedir” diyen Prof. Dr. Ali Kutlu sözlerine şöyle devam etti;

“D vitamininin son yıllarda yüzlerce geni etkilediği tespit edildi. Etkileri hakkında sürekli yeni şeyler öğreniyoruz. Gıdalardan yeterli miktarda D vitamini alınamadığı ve güneşten yeterince yararlanılamadığı için dünya nüfusunun neredeyse yarıdan fazlasında D vitamini eksikliği vardır. Ülkemizde ise bu oranın yüzde 70'lere ulaştığı gösterilmiş. Küresel çapta bir D vitamin eksikliği olduğunu söyleyebiliriz. Güneşin sıklıkla yıl boyunca kendini gösterdiği bölgelerde bile eksikliği yaygındır. Bu nedenle birçok ülkede gıdalar yoluyla D vitamini desteği koruyucu sağlık hizmetlerinin bir parçasıdır.”

Bağışıklık sistemini destekliyor

D vitamininin bağışıklık sisteminde en önemli destekleyicilerinden biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ali Kutlu; şunları söyledi:

“D vitamininin hücre zarının korunması, hormon ve kolesterol sentezi, kemik sağlığını desteklemeye kadar birçok  görevi vardır. D vitamini bağışıklık sisteminin en önemli destekleyicilerinden biri olup düzgün çalışmasında rol oynar.  Bağışıklık sistemi hücreleri üzerinde D vitamini reseptörleri bulunmaktadır. Covid salgını boyunca viral enfeksiyonlarda önemli rolünün olduğu gösterilmiştir.” dedi.

Kanserle savaşta etkin rol oynuyor

D vitamininin kas gelişimini desteklediği ve fiziksel gücü artırdığını söyleyen Prof. Dr. Ali Kutlu, “D vitamininin de anti inflamatuar etkinliği olduğu birçok çalışmayla ortaya konmuştur. Vücudumuzun kanserle savaşında da gereklidir. D vitamini düşüklüğü olanlarda meme, prostat, kolon kanseri oranlarının 3-4 kat yüksek olduğunu gösteren çalışmalar vardır. D vitamini eksikliğinde adale, vücut ve kemik ağrıları, kronik yorgunluk hissi, uyku ve psikiyatrik bozukluklar, saç kaybı, yaraların iyileşmesinde gecikme, kalp hastalıkları riskinde artış, tekrarlayan enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. D vitamini eksikliğiyle kalp krizinden ölüm, kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyon arasında ilişki gösterilmiştir” şeklinde konuştu.

 

Çocuklarda geç yürümeye neden olabilir

 

Özellikle hızlı büyüme gelişmenin gözlendiği çocukluk çağında oluşan D vitamini eksikliğinin etkileri yetişkinlere göre daha ağır sonuçlandığının altını çizen Prof. Dr. Ali Kutlu, “D vitamini eksikliği nedeniyle küçük çocuklarda yürüme gecikmesi, kas güçsüzlüğü, göğüs kafesi ve kemik şekil bozuklukları, bacaklarda eğrilik gelişebilmektedir.  Yaşlılarda D vitamini eksikliğinin daha sık görülmektedir” dedi.

 

Doktor tavsiyesi ile tüketilmeli

 

Özellikle saat 10.00 ile 15.00 arasında kollar ve bacaklar güneş ışığına temas edecek şekilde haftada 3-4 kez 10-15 dakika (esmer tenli ve şişmanlarda 30 dakika) kremsiz güneşlenme en uygun güneşten yararlanma şekli olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ali Kutlu, “Camdan ultraviyole B ışınları geçmediği için cam arkasından güneşlenme D vitamini yapımı için etkili değildir. D vitaminin fazlası A, E ve K vitaminleri gibi vücutta depolanıp toksik etkilere yol açabilir. Bu nedenle ölçülü bir vitamin takviyesi ve tedavinin bir doktor tavsiyesiyle uygulanması uygundur” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız