HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı Ev Sistemleri

LÜTFÜ CAN ŞEN

LÜTFÜ CAN ŞEN

DENİZ VE CANKURTARAN

18 Mayıs 2019 Cumartesi Saat: 10:23

Bilindiği gibi havalar ısınmakta ve yaz ayları gelmektedir. Dolayısıyla serinlemek isteyen insanlar denizlere akın edecek buna bağlı olarak da boğulma vakaları görülecektir.

   Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Hilmi GÜLER'den istirhamımdır:

   1.öneri: Boğulma vakalarının daha da azaltılması için cankurtaranlara profesyonel eğitim verilmelidir. Cankurtaranlar sadece yüzmeyi çok iyi bilen kişiler olmamalılar. Aynı zamanda ilk yardımı çok iyi yapabilen ve gerektiğinde meraklı kalabalığı başka yöne yönlendirebilecek birileri olmalıdır. Eğer şartlar el veriyorsa cankurtaranlar, sağlık bilimlerinden mezun olmuş ya da en azından son sınıfa geçmiş olan ve yüzmeyi iyi bilen öğrenciler arasından seçilmelidir. Hatta bu öğrenciler arasında eleme yapılırken bile staj yapıp yapmadığına bakılabilir. Örneğin acil müdahale de staj görmüş öğrenciler cankurtaran olarak çalıştırılabilir.

   2.öneri: Çeşitli derneklerle, vakıflarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla irtibat kurulup gönüllü olarak plajlarda bekleyecek ve boğulan kişilere ilk müdahaleyi yapacak doktorlar temin edilebilir. Böylelikle de gidecek olan can sayımız daha da azaltılabilir.

   3.öneri: Mesaisi saat 18.00 da biten cankurtaranlar, mesai saatleri bitmeden görev yerlerinden ayrılmamalılardır. Geçen yıldan da edinilen tecrübelere göre 18.00'a yakın zamanlarda da insanlar boğulabilmektedir. Cankurtaranların mesai saatinin bitimine denk geldiği için bu saatlerde kaybedilen can oranı daha yüksektir.

   Unutmayalım ki insanı öldüren; ciğerlerine dolan su değil, ciğerlerinden birkaç dakika içerisinde çıkarılmayan sudur.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları