EN SÜT BLOK
HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı Ev Sistemleri

ATİLLA SAMAT

ATİLLA SAMAT

MÜEZZA

28 Eylül 2022 Çarşamba Saat: 10:17


Müezza benim kedimin ismi. Arapça bir kelime olup söylenene göre İslam peygamberi Hz. Muhammedin kedisinin ismi aynı zamanda. Soğuk günler kapımıza geldi dayandı. Dünya yaratıldığında, ilk yaratılanlar bitkiler ve hayvanlarıdır. İnsanlar daha sonra yaratılmıştır. Dünya yaratılırken tüm canlıların yaşamını idame ettirecek şekilde dizayn edilmiştir. Her canlının yaşamaya hakkı olan bir mekânı vardır. Bu nedenle doğa ve hayvanlara daha saygın ve hassas davranmalıyız, onları korumalıyız. İnsanlığa faydalı olanı sevmek ve korumak insanlık görevidir. İnsanı sevmek anlamına gelir. Aksi ise insanı sevmemek anlamına gelir. Bir hadis de

"Bütün canlılara merhamet edin. Bir hayvan gördüğünüzde ekmek - su verin. Bu öyle büyük bir sevaptır ki, bunu gören melekler o kimseyi alkışlar ve bunun sevabını yazmaktan elleri yorulur." 

İçinde bulunduğunuz şartlar bir sokak hayvanını sahiplenmek için elverişsiz olsa da soğuk kış aylarında onları yardıma muhtaç bir şekilde gördüğünüzde onlara bir el uzatabilir ya da yetkililere haber verebilirsiniz. Hayvanların sağlığı ve güvenliği ile ücretsiz olarak ilgilenen kurumlar aracılığıyla birçok sokak hayvanına yardımcı olabiliriz. Bir hayvan, sadece insanın beslenme, giyinme, korunma, hamaliye gibi fiziksel ihtiyaçlarını giderme amacıyla yaratılmamıştır. Bir hayvan, insana ait gelişigüzel bir nesne, ağızsız dilsiz zavallı bir menfaat aracı değildir. Bilakis Cenab-ı Hak tarafından insanın faydasına sunulmuş bir emanettir. O bir candır ve canların sahibi Allah'tır.

Hayvan sevgisi ve merhametiyle kalın sağlıcakla


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları