HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz

ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
thy iletişim Sunexpress İletişim anadolujet iletişim

Semra GENÇOSMANOĞLU

Semra GENÇOSMANOĞLU

İSTENMEYEN HASTALIK: GRİP

14 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 10:17

Soğuk kış aylarında en büyük sorunlarından biri olarak karşımıza çıkan grip, bu günlerde oldukça yaygınlaşarak tehlike saçmaya devam ediyor. Basit ve geçici bir hastalık olarak görülse de grip hastalığı ihmale gelmiyor. Ölümlere bile neden olan grip virüslerine karşı, özellikle kış aylarında tedbiri elden bırakmamak gerek.

Aman dikkat! İşte sizler için derlediğimiz bilgilere içerisinde virüs türüne göre bazı grip çeşitleri…

Karla birlikte gelen soğuk havanın bağışıklık sistemini vurması pek çok kişinin grip hastalığına yakalanmasına neden oluyor. Gribin yılda 250 bin ile 500 bin kişinin ölümüne neden olduğu tahmin ediliyor.

Grip hastalığına yakalanan kişi, grip virüsünü, öksürüp aksırdığında veya konuştuğunda damlacık yoluyla sağlıklı kişilere bulaştırıyor. Virüsü alan kişi hastalık belirtileri ortaya çıkmadan 1 gün önce hastalığı başkalarına bulaştırmaya başlıyor. Bulaştırma süreci belirtiler başladıktan sonra 6 - 7 gün daha sürüyor. Bu süre çocuklarda daha uzun olabiliyor. Kalabalık ortamlarda daha kolay bulaşan grip, virüs türüne göre farklılık gösteriyor. Özellikle kış aylarında grip hastalığına yakalanmamak için tedbirli olmak gerekiyor.

Virüs türüne göre çeşitlilik gösteren grip virüslerini araştırdık. Gribin; domuz gribi, kuş gribi, İspanyol gribi, mevsimsel grip, mide gribi, alerjik grip, salgın grip gibi çeşitleri bulunuyor. Bu aylarda ise en fazla mevsimsel, alerjik ve salgın grip daha çok karşımıza çıkıyor.

MEVSİMSEL GRİP

Normal gripten ya da domuz gribi gibi tehlikeli hastalıklardan çok daha tehlikeli olan mevsimsel grip özellikle 65 yaş ve üstü kişilerde görüldüğünde tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Bu yaştaki insanların vücudundaki bağışıklık sistemi mevsimsel grip ya da bu tarz hastalıklarla çok fazla savaşamıyor. Genellikle insanlar üzerinde yılın belirli mevsimlerinde etkisini göstererek kişilerde birçok probleme neden olan bu hastalık ölümle sonuçlanabiliyor.

Bu gripten korunmak için kış aylarında daha sıkı giyinmeli ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi amacı ile daha etkili yiyecekler tüketilmelidir.

ALERJİK GRİP

Kişide doğuştan olan fakat etkisini belli bir yaştan sonra gösteren alerjik grip, kişinin genel yaşam kalitesinin seviyesinin düşmesine neden oluyor. Alerjik gribin tedavisi yok. Sadece verilen ilaçlarla etkisi biraz azaltılan bu grip, bazı insanlarda hastalığının şiddetine ya da alerji türüne bağlı olarak azalma ya da iyileşme göstermeyebiliyor.

Bu durumda alerjik grip hastalarında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi oldukça önemlidir. Gençlerde ve çocukluk çağında bolca görülen alerjik nezle kesinlikle beş yaşından önce görülmez.

SALGIN GRİP

Sürekli olarak karşılaşılan ve özellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı belirtisiyle ortaya çıkan salgın grip, yaygın olan bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olarak biliniyor. Yüksek ateş, titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, sürekli olarak baş ağrısı, halsizlik gibi belirtileri olan salgın grip, yetişkinlerden çok çocuklarda görülüyor.

Bu belirtilerin yanı sıra bazen kusma ve ishal gibi durumlarda yaşanabiliyor. Bu grip en fazla iki haftada ve çoğunlukla da 8 ile 10 gün içerisinde iyileşir. Bazen zatürre gibi rahatsızlıklara da neden olarak hayatı tehdit eden sağlık sorunları oluşturur.

Toplu taşıma araçlarını kullanan insanlara daha kolay bulaşan salgın gripten korunmanın en etkili olan yolu hijyendir. Salgın grip enfeksiyonuna yakalanan kişi hemen doktora görünerek tedavi olmalı ve gerekirse ilaç tedavisine başlamalıdır. Aksi takdirde adından da anlaşıldığı gibi salgın olan bu gribi ikinci kişilere bulaştırması kaçınılmazdır.

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları