HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al

Uzman Doktor Turgay BURUCU

Uzman Doktor Turgay BURUCU

MÜZİĞİN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİSİ UNUTULMAMALI

11 Kasım 2016 Cuma Saat: 08:36

Sağlık denince aklımıza sadece tansiyon, şeker,kalp damar hastalıkları gelmemelidir. Sağlık, ruh ve bedenin tam olarak iyilik halinde olması durumudur.

Sağlığı sağlamak için çok fazla ilaç kullanılmakta ve ilaç endüstirisinin gelişmesine ülkenin sağlık için harcanan paranın artmasına neden olmaktadır. Ülkenin sağlık açısından harcanan paranın yanında insanların mutsuz ve sağlıksız olması işgücü kaybına üretim eksikliğine neden olur.

Ülke ekonomisinin gerilemesi ve mutsuz bir topluma doğru gidişe neden olmaktadır. Müzik burada devreye girmesi gereken bir temadır. Yüzyıllardır özellikle Osmanlı, Selçuklu döneminde olmak üzere bir çok bilim adamı farkına vamıştır. Farabi ve İbni Sina müzik ile tedavinin temellerini daha o dönemlerde farkına varmış ve atmışlardır. Bu ilerlemeler birçok bilim adamına ilham olmuş vegünümüze kadar gelen bir tedavinin devamını sağlamıştır. Örneğin Farabi’nin eserlerinde müzik makamlarının etkilerini incelemiştir.

Buse makamı kuvvet vermesi, Isfahan makamının güven ve insan hareket kabiliyetini arttırması ; zirgüle makamının uyku yani nevm vermesi ruha olan etkisini gösterir. Günümüzde çocukların uyku probleminin giderilmesi, ergenlik döneminde agresif yaklaşımlarından uzaklaşılması, depresyon stress ve kronik ağrılara kadar birçok hastalıkta müziğin kullanılması fayda sağlamıştır. Kanser hastalarının ağrılarının çok şiddetli ve kronik olmasından dolayı palyatif amaçlı müziğin olumlu etkisi gösterilmiştir. Bu kadar faydası olan ve insan ruhunu tazeleyen meditasyon yöntemini gözardı edilmemelidir. 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları