HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer
25 Haziran 2024 Salı Saat: 12:49

“TİROİD KALP SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR”

Tiroid hormonlarının dengesizliğinin, kalp ve damar sağlığını doğrudan etkileyebildiğini belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehtap Navdar Başaran, “Hipotiroidizm, yüksek LDL kolesterol seviyelerine ve kalp hasta
“TİROİD KALP SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR”

Tiroid hormonlarının dengesizliğinin, kalp ve damar sağlığını doğrudan etkileyebildiğini belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehtap Navdar Başaran, “Hipotiroidizm, yüksek LDL kolesterol seviyelerine ve kalp hastalığı riskinde artışa neden olabilir. Bradikardi (yavaş kalp atışı) ve kalp yetmezliği de gelişebilir. Hipertiroidizm de taşikardi (hızlı kalp atışı), atriyal fibrilasyon (düzensiz kalp atışı) ve yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler sorunlara yol açabilir” dedi.

Medical Park Ordu Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehtap Navdar Başaran, tiroid hastalıklarının neden olduğu risk faktörleri ve bunların sağlık üzerindeki etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

“Kalp sağlığını olumsuz etkiliyor”

Tiroid hormonlarının dengesizliğinin, kalp ve damar sağlığını doğrudan etkileyebildiğini söyleyen Uzm. Dr. Başaran, “Hipotiroidizm, yüksek LDL kolesterol seviyelerine ve kalp hastalığı riskinde artışa neden olabilir. Bradikardi (yavaş kalp atışı) ve kalp yetmezliği de gelişebilir. Hipertiroidizm de taşikardi (hızlı kalp atışı), atriyal fibrilasyon (düzensiz kalp atışı) ve yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler sorunlara yol açabilir” diye konuştu.

“Psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir”

Tiroid hormonlarının, vücudun metabolik hızını düzenlediğine değinen Uzm. Dr. Başaran, “Hipotiroidizm metabolizmanın yavaşlamasına, kilo alımına, obeziteye ve insülin direncine neden olabilirken, hipertiroidizm hızlı metabolizma nedeniyle kilo kaybı, kas zayıflığı ve besin emiliminde bozukluklar görülebilir. Bunun yanı sıra nörolojik ve psikolojik risklerde görülmektedir. Tiroid hormonlarının dengesizliği, beyin fonksiyonlarını ve ruh halini etkileyebilir. Hipotiroidizm depresyon, hafıza problemleri, konsantrasyon güçlüğü ve bilişsel gerileme gibi nörolojik sorunlara yol açabilirken, hipertiroidizm, anksiyete, sinirlilik, uykusuzluk, tremor (titreme) ve ruh hali değişikliklerine neden olabilir” şeklinde konuştu.

“Üreme ve cinsel sağlığı olumsuz etkiliyor”

Tiroid hormonlarının, üreme sağlığını ve cinsel fonksiyonları da etkileyebildiğini belirten Uzm. Dr. Başaran, “Hipotiroidizm kadınlarda adet düzensizlikleri, ağır kanama, kısırlık ve düşük riski artabilir. Erkeklerde düşük libido ve erektil disfonksiyon görülebilir. Hipertiroidizm kadınlarda adet döngüsünde düzensizlikler, düşük ve erken doğum riski artabilir. Erkeklerde düşük libido ve erektil disfonksiyon meydana gelebilir. Yine tiroid hormonları, kemik metabolizmasını da etkilemektedir. Hipotiroidizm, düşük tiroid hormonu seviyeleri, kemik yoğunluğunu azaltarak osteoporoz riskini artırabilir. Hipertiroidizm, hızlı kemik kaybına neden olarak osteoporoz ve kırık riskini artırabilir” dedi.

“Göz problemlerini tetikleyebilir”

Tiroid hastalıklarının, göz, guatr ve cilt problemlerini de neden olabileceğinin altını çizen Uzm. Dr. Başaran, Özellikle Graves hastalığı gibi hipertiroidizm türlerinde, gözlerde şişlik, tahriş ve hatta görme kaybı riski bulunabilir. Tiroid bezinin büyümesi, nefes alma ve yutma güçlüklerine yol açabilir ve ciltte kuruluk, kalınlaşma ve saç dökülmesine neden olabilir. Tiroid hastalıkları, sadece tiroid bezini değil, vücudun birçok sistemini etkileyerek çeşitli risk faktörlerini beraberinde getirebilir. Bu nedenle, tiroid fonksiyonlarını düzenli olarak kontrol ettirmek ve belirtiler konusunda bilinçli olmak önemlidir. Erken teşhis ve uygun tedavi, bu risklerin minimize edilmesine yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

“Erken teşhis ve tedavi önemli”

Düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Başaran, “Tiroid hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi, hastaların genel sağlığını korumak için kritiktir. Düzenli sağlık kontrolleri ve belirtiler konusunda bilinçli olmak, tiroid bozukluklarının yol açabileceği ciddi sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olur” dedi.


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız