HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz

ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
thy iletişim Sunexpress İletişim anadolujet iletişim

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

HU HU, KOMŞU KOMŞU

6 Ekim 2020 Salı Saat: 09:39

Ah komşuluk... Uzun bir süredir ortalarda görünmüyorsun. Saklanabileceğini düşündüğüm her bir kuytu köşeye baktım. Hadi, elma dersem çık, armut dersem çıkma. Elmaaa....

Benim çocukluğumda komşular, sanki bizim ailenin üyesi gibiydi. Ve ben, hiçbir zaman çekirdek bir aile olduğumuza inanmamıştım. Mahalledeki çocuklarla rahatça birbirimizin evine girer, annelerin ikramlarını hiç şüphe etmeden yerdik.

Akşama kadar mahallede oynar, eve gitmeye üşenince en yakın komşunun penceresinden su isterdik. Annemiz evde yoksa ya da hastaysa, mahalledeki herkes annemiz olurdu. Kışlık hazırlıklar birlikte yapılır, sarmalar sohbet eşliğinde sarılır ve paylaşılan yemekler nedeniyle neredeyse herkesin birbirinde boş tabağı olurdu.

Kimse birbirinin evine, eşyasına ya da düzenine sorgulayıcı gözlerle bakmazdı. Çarşıda, pazarda işi olan, eve gelecek olan aile üyeleri için anahtarı komşusuna bırakabilirdi. Şimdi anahtarı paspasın altına bile bırakmaya korkuyoruz.

O damı akıtan, bacası tüten, rutubetli evlerde durmuyoruz belki ama alt ve üst komşumuzdan bile haberimiz yok sanki. Bazıları birbirinin yanından geçerken, bir selam vermekten aciz. Durduğu binalar gibi, burnu da epey bir yükseklerde. Neredeyse kimsenin birbirinde boş tabağı yok ve çocuklar kendi evlerinde yalnız oynuyor.

Evinde hasta, yaşlı ve yardıma ihtiyacı olanların çalmadığımız kapısını, yüksek ses yada gürültü olduğunda, alacaklı gibi yumruklayabiliyoruz. Çocukları kilitli kapılar ardında büyütüp, birlik- beraberliği, dayanışmayı, empatiyi ve birçok değeri, sadece kitaplardan öğretmeye çalışıyoruz.

Ah komşuluk... Seni, ölmeden önce yine görmeyi isterdim...

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları