HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz

ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
thy iletişim Sunexpress İletişim anadolujet iletişim

Semra GENÇOSMANOĞLU

Semra GENÇOSMANOĞLU

“SIFIR AÇLIK”

16 Ekim 2020 Cuma Saat: 09:18

Bugün Dünya Gıda Günü ve bugün çok şey anlam ifade ediyor. Dünya üzerindeki yetersiz beslenen ve aç insanların acısına dikkat çekmek, farkındalığı yaymak ve açlık felaketine karşı insanları harekete geçirmek amacı ile 16 Ekim Dünya Gıda Günü olarak, her yıl Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün ( FAO ) 1945'teki kuruluşunun yıldönümü olarak 150'den fazla ülkede Dünya Gıda Günü çerçevesinde kutlanmaktadır.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)'nün önerisi üzerine 2019 yılı Dünya Gıda Gününün teması Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının ikincisi olan "Açlığa son verilmesi" amacına atıfla "Sağlıklı Beslenme İle Açlığa Son Verilmiş Bir Dünya" olarak belirtildi.

Aslında genel olarak baktığımızda Dünya Gıda Günü'nün hedefi, "Sıfır Açlık" amacına ulaşmak ve yetersiz beslenmeyi ortadan kaldırmak için kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri, akademi ve karar verici makamların bir araya gelip şimdiye kadar çıkarılan dersleri, yapılan iyi uygulamaları ve mevcut durumu değerlendirdiğimizde bu amacın hala mümkün olduğunu tüm dünyaya hatırlatmak ve farkındalığı artırmamız gerekiyor. 

Dengeli ve yeterli beslenmenin temelini tarımsal faaliyetler oluşmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsalda başta olmak üzere tarımsal faaliyetlerini destekleyerek toplumun tüm bireylerinin ucuz ve yeterli gıdaya ulaşmasını amaçlamalı diye düşünüyorum.

Bu kapsamda tarım işletmelere mazot, gübre başta olmak üzere iyi tarım uygulamaları desteği, buzağı desteği, çiğ süt desteği, yem bitkilerine ait destekler gibi nerdeyse tüm tarımsal faaliyetlere nakdi destek sağlamakla beraber ve ziraat mühendisleri, veteriner hekimler ve gıda mühendislerine de ayrıca teknik destek sağlanmalı değil mi?

 

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları