HABER ARAMA
Sağ Blok Google
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı Ev Sistemleri

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

Derya DERVİŞOĞLU KÖKEÇ

HARİÇTEN GAZEL OKUMAK DEYİMİNİN ANLAMI VE HİKAYESİ

8 Aralık 2021 Çarşamba Saat: 09:21

Neredeyse her ortamda bilmediği konularla ilgili yorum yapan, yersiz ve zamansız görüş ileri süren kişilerle karşılaşırız. Tam da bu kişileri anlatmaya karşılık gelen bir deyim, imdadımıza yetişir: “Hariçten gazel okumak”. Türk Dil Kurumuna (TDK) göre bu deyimin anlamı: “Bilmediği, aklının ermediği, üstüne vazife olmayan işlere karışmak, söz söyleyip akıl öğretmek” şeklindedir.

Aslında bu deyim “Hariçten ( dışarıdan ) gazel okumak memnudur ( yasaktır).” şeklindedir ve bir de hikâyesi bulunmaktadır. Eee, eski zamanlarda günümüz imkânlarından bahsetmemiz mümkün değil ancak müzik, insanlar için epey kıymetli! Hal böyle olunca müzik dinlemek isteyenler, ses sanatçılarının yer aldığı, çoğu da içkili olan eğlence mekânlarını tercih ederler. Sazlar, fasıllar, gazeller derken ortamın ve alkolün de etkisiyle oturdukları yerden, hariçten yani dışarıdan gazel okuyarak sahneye ve sanatçıya müdahale edenler de çok! Bu durumdan, hem dikkati dağılan sanatçı hem de müziğe ve eğlenceye kendini kaptırmış olan diğer dinleyiciler rahatsız olunca, çözüm olarak: “ Hariçten gazel okumak memnudur! (yasaktır)” ikazını yazmayı uygun görürler.

Bu deyimin hikâyesinden bahsettikten sonra, Fars şairi ve İslam âlimi Şeyh Sadi-i Şirazi’nin şu sözünü paylaşmak, sanırım yerli yerinde olacaktır:

“ İki şey aklın eksikliğini gösterir

Konuşulacak yerde susmak

Susulacak yerde konuşmak”

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları