OBB REKLAM
HABER ARAMA
çbs reklam
emsal reklam
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı Ev Sistemleri

SEDAT AKKÖSE

SEDAT AKKÖSE

ÇAĞDAŞ KİMLİK ...!

1 Temmuz 2022 Cuma Saat: 09:21

Toplumların güçlü, başarılı ve barışçı olabilmesi için, kimliğini oluşturan öğelerin çok iyi seçilmesi gereklidir. Çünkü uygun ve yeterli değerlere sahip olmayan toplumlar, er ya da geç, bu nitelikleri çok başarılı olan toplumların maddi ve manevi istilasından kurtulamazlar.

O zaman da, en sakıncalı ve uygulaması en kolay iki yolla kendilerini savunmaya başlarlar ; 'fanatik ırkçılık veya fanatik dincilik..' Yani cehalete sarılırlar..

Ve her iki yol da, bilimi, aklı temel öğe olarak almadığı için, uygulanan toplumu çıkmaza sokarlar...

Irkçılık ve bağnazca savunulan bir din, sorgusuz ve yargılamasız, dış etkileşimlere karşı bir savunma oluşturduğu için, geçici bir süre kimlik korunur gibi görünebilir.

Ancak aynı zamanda kültür ve uygarlığın temel öğeleri olan 'bilgi, akıl ve çağdaş yaşam tarzının akışına' da set oluşturduğu için, sonuçta toplum çağın gerisine düşerek perişan olur..

Bugün insanlığın ulaştığı şu bilgi çağında, toplumların çağdaş bir kimliğe sahip olabilmeleri için, olmazsa olmaz en temel özelliklerin başında; dili, dini, rengi, ırkı, coğrafyası, cinsiyeti, siyasi düşüncesi ne olursa olsun, tüm insanlar için 'evrensel insan haklarına dayalı' eşit hak, adalet, ekmek, barış ve özgürlük anlayışına sahip bir insan olabilmek gelir. Toplumun çağdaş kimlikli olması bunları gerektirmektedir...


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları