Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
- 12:34 KARACİĞER YAĞLANMASINA DİKKAT!
- 15:33 DENİZLERE MİLLİ VE YERLİ TEKNOLOJİ
- 15:28 ALTINORDU’DAN ÇOCUKLARA DONDURMA İKRAMI
- 13:43 ÇAMBAŞI YAYLASINDA BÜYÜK DEĞİŞİM
- 13:35 GIDADA KAREKOD UYGULAMASI BAŞLADI
- 13:35 8 MİLYON KİŞİ SEYAHATE ÇIKTI
- 13:28 KİB, TAHMİNİ REKOLTEYİ AÇIKLADI
- 13:15 41 İLDE “SİBERAĞ-2” OPERASYONU
- 11:49 ULUVAHTA YAYLASI ASFALT İLE BULUŞUYOR
- 11:48 "SOKAK HAYVANLARININ UYUTULMASINA KARŞIYIZ"
- 11:21 “TARİHİN EN BÜYÜK YATIRIMLARINI YAPTIK”
- 10:35 “ÜLKEMİZİN STATÜSÜNÜ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ”
- 10:22 DİŞ ETİ HASTALIKLARI ERKEN DOĞUMA NEDEN OLABİLİYOR!
- 09:56 UEFA B KALECİ BAŞVURULARI AÇILDI
- 09:55 SÜPER LİG’DE GÖREV YAPACAK HAKEMLER
ANNE SÜTÜ VE EMZİRME EĞİTİMİ YAPILDI
![ANNE SÜTÜ VE EMZİRME EĞİTİMİ YAPILDI](https://www.orduyenihaber.com/img/haber/anne-sutu-ve-emzirme-egitimi-yapildi_620.jpg)
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Hizmet içi eğitimi verildi.
Eğitimin ardından konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Emzirme, insanlar da dâhil olmak üzere tüm memeliler için biyolojik bir normdur. Emzirme; beslenme, sağlık, sağ kalım, ekonomik büyüme ve çevresel sürdürülebilirliğe ilişkin hedeflere ulaşılması bakımından hayati bir önem taşır.
DSÖ ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), emzirmeye doğumdan sonraki bir saat içerisinde başlanmasını, bebeğe ilk altı ayda sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin altı aydan sonra güvenli ve uygun besin takviyeleriyle iki yaş ve üzerine kadar sürdürülmesini tavsiye etmektedir.
2017 yılında yapılan bir meta-analiz çalışmasına göre, doğduktan 2-23 saat sonra emzirilmeye başlayan yeni doğanların doğumu takip eden 28 gün içinde ölme riski doğumdan sonraki bir saat içerisinde emzirilen bebeklere kıyasla %33 daha fazladır.
Bu oranın doğduktan 1 gün veya daha uzun bir süre sonra emzirilmeye başlayan yeni doğanlarda iki katından fazla olduğu görülmektedir. Yine 2016 yılında yapılan diğer bir çalışmada çıkan sonuç ise emzirmeye erken başlamanın sağladığı koruyucu faydaların, bebek altı aylık olana kadar devam etmekte olduğunu göstermektedir.
Bu kapsamda, ilimizde sağlık kuruluşlarında görev yapan 27 ebe/ hemşirenin katılımıyla İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda 5 eğitimci tarafından 21-23 Şubat tarihleri arasında 3 günlük Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Hizmet İçi Eğitimi yapılmıştır” denildi.