HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Vip Transfer

Uzm. Dr. Derya TEKEŞ

Uzm. Dr. Derya TEKEŞ

KARADENİZ’DE SADECE ORDU’DA

1 Kasım 2018 Perşembe Saat: 10:21

Alopesi Areata ya da halk arasında bilinen adıyla saçkıran hastalığı genellikle saçlı deride yuvarlak veya oval saçsız alanlarla kendini gösteren bir saç hastalığıdır. Sayıca bir ya da birden fazla olabilir. Saçlı deri dışında vücudun diğer kıl içeren kaş kirpik sakal gibi alanlarında da görülebilir.

                Vücudun otoimmun denilen bağışıklık sisteminin kendi kıl köklerine karşı, bilinmeyen bir nedenle mücadeleye kalkışması sonucunda meydana gelir.

                Teşhis klinik muayene ve dermatoskopik muayene ile konulur. Nadiren saçlı deriden alınacak biyopsi gerekebilir.

                Tedavi öncesinde yoğun stres varlığının araştırılması, saç dökülmesine sebep olabilecek olan diğer vitamin ve mineral eksikliklerinin olup olmadığının araştırılması, ayrıca başka bir otoimmün hastalığın olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.

                Tedavide çeşitli losyonlar, saçsız alana iğne tedavisi (intralezyonel steroid enjeksiyonu), bağışıklık sistemini baskılayan iğne ve ilaçlar kullanılır.

                Son yıllarda difensipron denilen,diğer tedaviler ile sonuçsuz kalan hastalarda tedavi başarısı yüzde 80 ‘lere kadar çıkan bir tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu tedavinin esası sürüldüğü alanda alerji meydana getirerek vücudun o bölgeye karşı saçları dökme cevabını yok etmeye dayanır. İlk olarak en yüksek konsantrasyonda ilaç sürülerek saçlı deride duyarlı alan oluşturulur. Bu işlemden iki hafta sonra en düşük konsantrasyonda başlayarak haftalık tedavi uygulanır. Bu konsantrasyon haftalar içinde giderek arttırılarak etkinlik çoğaltılır. Ortalama dört ay içerisinde saçlar çıkmaya başlar. Uygulama haftalık olarak devam ettirilerek saçların dökülmesi engellenir. Karadeniz bölgesinde bir ilk olarak Ordu’da Kliniğimizde bu tedaviyi uygulamaya başladık.

 

 

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları