HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
müstesna
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
8 Kasım 2019 Cuma Saat: 10:15

“EKONOMİMİZ DAHA DA BÜYÜYECEK”

ORDU’DA İŞ DÜNYASINA SESLENEN BAKAN ALBAYRAK:
“EKONOMİMİZ DAHA DA BÜYÜYECEK”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün çıktığı Karadeniz turunda Samsun’da ki temaslarının ardından Ordu’ya geldi. Ordu Kültür ve Sanat Merkezinde iş dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelen Bakan Albayrak, faiz ve enflasyondan yola çıkarak önemli açıklamalarda bulundu. 

Ordu’da asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı 20 yıl vadeyle en düşük faiz oranıyla kiradan daha ucuz maliyetle ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık diyen Bakan Albayrak, enflasyon tarafında düşüş yaşandığını ve tarihi bir neticenin ortaya konduğunu söyledi.

Albayrak, dar gelirlilere de konut müjdesinde bulunarak düşük faizle 20 yıl vadeli kredi kullandırılarak TOKİ işbirliğiyle yılda 100 bin kişinin ev sahibi yapılacağını da müjdelemiş oldu.

Türkiye’nin ekonomik konulardaki karşılaştığı tehditlere dikkat çeken Bakan Albayrak; “Yaklaşık 6 senedir ülkemiz çok yoğun kuşatmayla mücadele veriyor. Gezi, 17-25, çukur eylemleri, kanton girişimler, 15 Temmuz darbe girişimi. Hiçbiri birbirinden bağımsız değildi.

Hepsinin esas amacı milletimizin birliğine kast etmekti. Ekonomik konularda, tehditlerin dozunu çıkarabilecekleri en yüksek düzeye çıkararak son 15 ayda yaşadığımız süreçte şahit olduk.

Kur, faiz ve enflasyon sarmalına birileri almak için her yolu denedi. Son bir yılda 3 büyük kur atağı yaşadık. Birileri enflasyonu kontrol edilemez noktaya getirmek için çaba sarf ettiler” dedi.

Barış Pınarı sürecini de değerlendiren Bakan Albayrak, Türkiye’nin kimseden bir kuruş almadığına dikkat çekerek, “Barış Pınarı operasyonunda da enteresan süreçler yaşadık. Enflasyonla mücadele ortada. Enflasyonla topyekün mücadele diyerek son bir yılda geldiğimiz noktada TÜFE'de yüzde 8, ÜFE'de yüzde 1.70 seviyelerine inerek tarihi bir netice ortaya koyduk. Yılsonu hedefimiz 12'lerin altında gerçekleşerek yılı kapatacağız. Düşük tek haneleri çok hızlı şekilde yaşayacağımız sürece gireceğiz. Enflasyon daha da iyi olacak, bu daha başlangıç.

Toplasanız 15-20 kişi olan ve dedikleri hiç bir şekilde tutmayan kişilere rağmen, çok önemli bir performans ortaya koyduk, bu söylemi takınanların bir kısmı siyasi, bir kısmı ticari, bir kısmı istihbari saikle birilerinin amacına hizmet ettiler. Türkiye kimseden bir kuruş almadı ve kimseye el açmadık” diye konuştu.

Son 15 aylık olağan üstü dönemin tahminlerinin de önemle altını çizen Bakan Albayrak; “15 aylık olağanüstü dönemi tahminlerden çok daha az hasarla, çok daha az bir sürede, çok daha iyi bir şekilde geride bıraktık. Türkiye olarak güçlü bilançomuzu devam ettiriyoruz. Genel yönetim borç stoğu yüzde 30,2 oranına sahip olarak dünyadaki en iyi ülkelerden bir tanesiyiz.

Bu yıl 82,3 ton altını ekonomiye kazandırdık. Ekonomik aktivitedeki toparlanma öne çıkıyor. Eylül ayında 4A kapsamındaki toplam sigortalı sayısı 431 bin kişilik artış gerçekleştirdi.

Toplam konut satışı Eylül'de 147 bine ulaştı. Otomotiv satışları 40 bine ulaştı. Ekonomide güven endeksi yüzde 20 arttı. Bu yılı pozitif büyümeyle kapatacağız. Kurumsal kredi faizlerinde en düşük piyasa faizlerini gördük, daha da düşecek inşallah” diye de konuştu.

Asgari ücretli ve dar gelirli vatanadaşların ev sahibi olabilmeleri formüllerine de değinen Albayrak; “Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarını ev sahibi yapacak bir modelin finansman alt yapısını hazırladık.

20 yıl vadeli olacak ve TOKİ'nin de içinde yer alacağı, her yıl en az 100 bin vatandaşımızı ev sahibi yapacak modeli bu ay bitmeden özel bir programla anlatacağız. Düşük faiz oranlı kredi verilecek” şeklinde konuştu.

Ekonominin daha da büyüyeceğinin sinyalini veren Bakan Albayrak; “İvme paketinde tahsis rakamı 25 milyar lira, kredi kullandırılan rakam 10 milyar lirayı geçti. Faiz ve enflasyonun düştüğünü önümüzdeki aylarda çok daha net görmeye başlayacağız.

Bu mücadelemizde en ufak bir gevşemeye izin vermeyeceğiz. Ekonomiyi durdurma diye bir şey yok, ekonomimiz büyüyecek. Büyümeyle eş güdümlü bir şekilde enflasyonda hedeflerimize ulaşacağız" dedi.

Bakan Berat Albayrak’ın OKSM’de ki programına AK Parti Ordu Milletvekilleri, Ordu Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, İl protokolü, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, İl İlçe Parti ve Belediye Başkanları, Meclis üyeleri, İş Dünyasının önde gelen isimleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Albayrak, burada ki konuşmalarının ardından sırasıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i ziyaret ederek akabinde AK Parti İl binasına geçerek parti içi istişare toplantısına katıldı. (Haber Semra GENÇOSMANOĞLU)

 

 

Anahtar Kelimeler : “EKONOMİMİZ, DAHA, DA, BÜYÜYECEK”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız