Belediye Reklamları buraya giriniz(24 KASIM)
HABER ARAMA
Reis
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz

ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
thy iletişim Sunexpress İletişim anadolujet iletişim
18 Eylül 2020 Cuma Saat: 09:48

“SMA HASTALARININ İLAÇLARI SGK ÖDEME KAPSAMINA ALINMALI”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, SMA Tip-1 hastası çocuklar için yurtdışında üretilen ve gen replasman tedavisinde kullanılan ilacın SGK ödemesine alınmasını istedi. Konuyla ilgili TBMM’de bir önerge hazırlayan Adıgüzel, Sa
“SMA HASTALARININ İLAÇLARI SGK ÖDEME KAPSAMINA ALINMALI”

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, SMA Tip-1 hastası çocuklar için yurtdışında üretilen ve gen replasman tedavisinde kullanılan ilacın SGK ödemesine alınmasını istedi. Konuyla ilgili TBMM’de bir önerge hazırlayan Adıgüzel, Sağlık Bakanına şunları ifade etti:

“SMA Tip-1 hastası çocuklarımızın tedavisi 2 yaşına kadar yapılmadığında engellilik durumuna dönüştüğünden büyük mağduriyetler oluşmaktadır. SMA hastalarının Gen replasman tedavisi yöntemi için gerekli olan ilaç yurt dışında üretilmektedir ve ne yazık ki SGK ödeme kapsamında değildir. SMA hastası çocukları olan ailelerin böylesi bir maliyeti karşılama şansları yoktur. İnsanlar çaresizce yardım kampanyaları açmakta ve bu da ülkemizin sosyal devlet görüntüsünü zedelemektedir. Sosyal bir devlet, sağlık hizmetinin ve yaşam hakkının güvencesi olduğuna göre oluşan bu kötü imajın ortadan kaldırılması da önemlidir.”

Adıgüzel, ayrıca Sağlık Bakanı’na şu soruları yöneltti:

·        Bakanlık olarak söz konusu ilacın SMA gen tedavisi için etkisine dair uluslararası bilimsel çalışmaları takip ediyor musunuz?

·        Bu konuda ilacın SGK ödemesine alınması için bir çalışmanız olmuş mudur? Bu konuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bilgilendirme ve SGK ödemesine alınması için bir girişiminiz olmuş mudur?

·        Gen replasman tedavisinin ülkemizde de yapılabilmesi için gerekli merkezlerin kurulmasına dönük bir hazırlığınız söz konusu mudur?

 

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız