HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
Kral Dekorasyon
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Saray Relam
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ukrayna Nakliyat Belarus Nakliye Moldova Nakliyat Gürcistan Nakliyat
25 Kasım 2021 Perşembe Saat: 09:07

GÜLSEREN; “TÜRKİYE’DE KADINLAR ŞİDDETE KARŞI SAVUNMASIZ”

Türkiye Sakatlar Derneği Ordu Şube Başkanı Selma Gülseren, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Günü nedeniyle yayımladığı basın açıklamasında Türkiye’de tüm kadınların kendilerini şiddete karşı savunmasız hissettiklerini
GÜLSEREN; “TÜRKİYE’DE KADINLAR ŞİDDETE KARŞI SAVUNMASIZ”

Türkiye Sakatlar Derneği Ordu Şube Başkanı Selma Gülseren, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Günü nedeniyle yayımladığı basın açıklamasında Türkiye’de tüm kadınların kendilerini şiddete karşı savunmasız hissettiklerini söyledi.

Başkan Gülseren, yaptığı açıklamada; “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1999 yılında aldığı bir kararla 25 Kasım tarihini Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Günü ilan etmiştir.

Bu kararla yıllardır dünyanın hemen her bölgesinde yaşanan ve giderek artış eğilimi gösteren kadınlara yönelik şiddet konusunu gündeme taşımak, bu sorunla mücadele etmek için güç birliği sağlamak ve ortak politikaların oluşumuna katkı sağlanmak istenmiştir.

Ancak gelinen noktada ortaya çıkan veriler kadınlara yönelik şiddetin bazı istisnalar dışında yaygın olarak yaşandığına işaret etmektedir. Bu bakımından Türkiye olumsuz örnekler arasında yer almaktadır” dedi.

Türkiye’de kadınların şiddete karşı savunmasız olduğuna dikkat çeken Gülseren; “Tüm kadınlar kendilerini şiddete karşı savunmasız hissetmektedirler. Bu anlamda engelli kadınların durumları daha zorluklarla doludur. Engelli olmanın bir sonucu olarak zaten toplumla bağları kopuk olan engelli kadınların şiddet karşısında kendilerini ifade etme şansları dahi çok fazla bulunmamaktadır.

Kendilerini savunabilmeleri için tek olanakları kamu desteği olan bu kadınların elinden artık bu olanak da alınmış bulunmaktadır. Karşı karşıya bulunulan bu ağır sorun karşısında toplum olarak harekete geçmekten başka önümüzde bir seçenek bulunmamaktadır.

Şiddete karşı hep birlikte karşı çıkılmalı, nerede ve kimden gelirse gelsin şiddeti önlemem için hep birlikte tavır almayız. Kamunun (devlet koruması başta olmak üzere) desteği vermesi, sığınma, barınma evlerinin sayılarının artırılması, kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için daha fazla seçenek, olanak sağlamalıyız” diye konuştu.

 


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız