HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ukrayna Nakliyat Belarus Nakliye Moldova Nakliyat Gürcistan Nakliyat

Erol KÜÇÜKOĞLU

Erol KÜÇÜKOĞLU

PENGUEN İLE İNSAN ARASINDAKİ FARK

13 Mart 2018 Salı Saat: 07:05

Penguenlerin hiç bilmediğim bir özelliğini öğrendim birkaç gün önce. Ben bilmiyordum, eminim birçok kişi daha bilmiyordur. Özellikle iyi yüzmeleri, akciğerli olmaları, uçamamaları, dimdik durmaları, tek eşli yaşamaları, yavrularına anne-baba olarak birlikte bakmalarıyla insanoğluna çok benziyor...

 

Benziyor, ama bakıyorum bugünkü halimize, penguenlerin dahi insanoğluna benzediği bu özelliklerini taşıyamayan, yemek yediği kaba pisleyen, aldatan, dik duramayan o kadar çok örnek var ki...

 

Bütün bunların hepsinin altında yatan bilimsel gerçek aslında 'yeterli olamama' hissidir. Bugünkü bilimsel adıyla, narsisizmdir. Genellikle narsist olan kişilerin özgüveninin yüksek olduğu zannedilir. Çevremizde de çok sıkça görürüz. Güya kendi akıllarında kendilerinden emin, kendilerine çok değer veren, kendilerini dünya harikası zanneden kişilerin hepsinin özgüveninin yüksek olduğu bilinir.

 

Peki kimdir bu narsistler?

Bunlar son derece bencil ve ben merkezci kişilerdir. Her şeyin en iyisini onlar bilirler. Daha dün başladığı bir işi, sanki yıllardır yapıyormuşçasına konuşur, davranır ve hareket eder. Çünkü kendisine göre o, farklı ve özeldir. Diğerlerinden daha akıllıdır, daha güçlüdür, daha güzeldir, daha yakışıklıdır. O asla hata yapmaz, asla yanlış konuşmaz. Hata varsa da onun suçu değildir. Başkalarının ne dediğinin onun için bir önemi yoktur. Başkalarının duygularına ve acıların anlayış göstermekler. Onlara göre bir kişi acı çekiyorsa, bir sorunu varsa, sıkıntısı varsa bu onun kendi suçudur.

Çevrelerinde bir hayran kitlesi oluşturmayı hedefler ve ne yazık ki, çoğunlukla da başarırlar. Övgüyle beslenirler. Kendilerini dev aynasında görürler. İçten içe yaşadıkları ve üstesinden gelemedikleri aşağılık kompleksinin esiri olmuşlardır. Yalan söylerler, masal uydururlar, ama en büyük yalan kendilerinedir. Sürekli 'en' olmaya çalışır.

Eksiklikleriyle, yanlışlarıyla yüzleşemezler. Kendilerini yalan dünyalarında değerli hissettirmek için başkalarını değersizleştirmeye çalışırlar. Kimseye ihtiyaçları yok gibi görünmeye çalışırlar ama narsistler de bunu çok iyi bilir ki, bu bir aldatmacadır.

Sevgi ve ilgi açlığı içinde büyüdükleri için, sevginin dolduramadığı benliklerini başka yanlarını abartarak doldurmaya çalışırlar. Yani, görünen yüzlerinde bunlar vardır. Bunun için narsist bir kişi, özgüveni yüksek olan biri değildir. Aslında psikolojik sorunları olan, paylaşma ve aidiyetlik duygularından uzak, benci ve bencil bir kişidir.

Bu kadar yazdık, peki özgüveni yüksek insan nedir? Özgüveni yüksek insan, kendini iyi tanıyan, duygu ve düşüncelerini iyi yönetebilen kişidir. Kendisini de sever, çevresini de sever. Başkalarını ezmez, hor görmez. En iyiyi kendisinin bildiğini düşünmez. Yanlışlardan ders alır, bir daha da yapmaz. Hayata gerçekçi düşüncelerle yaklaşır. Evrene olumlu mesajlar gönderdiği için de her zaman olumlu şeyler yaşar.

Yani sonuç, başta söylediğim gibi asıl mesele aslında penguen gibi olabilmektir...

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları