HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
Kral Dekorasyon
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Saray Relam
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ukrayna Nakliyat Belarus Nakliye Moldova Nakliyat Gürcistan Nakliyat

UĞUR KARA

UĞUR KARA

‘HAYALET TAŞIYICI’ KİME DENİR?

11 Ekim 2020 Pazar Saat: 12:30

Bir ay öncesine kadar DSÖ ve Bilim Kurulu’nun maskeyi sadece hasta olanların takması yönünde tavsiye verdiğini hatırlatan yazı geldi aklıma. Yazıda ‘Hayalet Taşıyıcı’lardan bahsediliyordu. Okuduğumuzda baktık çok fazla  hayalet taşıyıcı var, kimin taşıyıcı olduğu belli değil, bu noktada kendimizi korumak amaçlı değil, hastalığı dışarı saçmamak için maskeyi zorunlu kıldık. Filyasyon ekiplerinin pozitif hastaların etrafını tarayarak hayalet hastalara ulaşabilindiğinden söz edilerek belki taşıyıcısınız, farkında değilsiniz. Kurallara uymanız hayat kurtarır deniliyor.

‘HAYALET TAŞIYICI’ KİME DENİR?

VİRÜSÜN bilinen ilk semptomları yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, tat-koku alma kaybı ile nefes alma güçlüğüydü. Sonradan bu belirtilere üşüme, üşümeyle birlikte tekrar eden titreme, kas ağrısı ve baş ağrısı da eklendi.

Bilim insanlarının ‘asemptomatik’ dediği, halk arasında ‘hayalet taşıyıcı’ denilen kişiler hastalığın hiçbir aşamasında bu belirtileri göstermiyor. Test yapılmadığı sürece hiçbir şekilde sağlık sisteminin sizden haberdar olma şansı da yok. Bu da virüsü ‘bilmeden’ yayıyorsunuz demek.

TEST YAPMADAN KİM GİZLİ TAŞIYICI BİLEMEZSİNİZ!

Uzmanlar, dünya genelinde yapılan araştırmalara dayanarak hayalet taşıyıcı oranının yüzde 30 civarı olduğunu söylüyor. Uzmanlar, Test yapılmadan kimin gizli taşıyıcı olduğunun bilinmesi mümkün değil diyor ve şöyle devam ediyorlar, “Hiçbir ülke tam tarama yapamaz. Zaten bilimsel olarak böyle bir şeye de gerek yok. Burada önemli olan toplumun bilinçli hareket etmesi.

Virüsün hayalet taşıyıcılar aracılığıyla yayılmasını önlemenin formülü ise basit imiş. Bu konuda da Uzmanlar; “Herkes kendini hasta kabul edecek. Önlemlerini buna göre alacak. Kendi karantinasını uygulayacak. Maske takacak, sosyal mesafe kurallarına uyacakEller sıklıkla yıkanacak. ‘Normalleşme’ diyoruz ama artık ‘yeni normal’ var.

Pandemi öncesini unutun. Mesela bir restorana salgından önce 100 kişi oturuyorsa bundan sonra 20 kişi oturacak. Masalar 2 metre aralıklarla yerleştirilecek. Örneğin iller arası seyahat. Bir otobüs, önceden 40 kişi alıyorsa bundan sonra yoluna 20 kişi ile devam edecek” diyorlar.

Söylentiler arasında yaygın olan ‘ideal test’ aslında ideal test diye bir şey de yokmuş. Uzmanlar bu konuya da şöyle açıklık getirmişler; “Hayalet taşıyıcıları tespit edebilecek maalesef çok ideal bir test yokBunu saptamak için kullanılan bazı testlerin duyarlılıkları ve güvenirlilikleri düşük.

Buna rağmen, mevcut testlerle yapılan çalışmalarda, virüse karşı en az tedbir alan ülke olarak bilinen İsveç’te korona pozitif çıkan %25’in hiçbir belirti göstermediği halde antikor taşıdığı, yani bağışık olduğu saptandı. Ki bu testlerle bile tespit edilemeyen insanlar var aramızda. O nedenle tedbiri elden hiç bırakmayacağız.”


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları