HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ukrayna Nakliyat Belarus Nakliye Moldova Nakliyat Gürcistan Nakliyat

Uzman Doktor Turgay BURUCU

Uzman Doktor Turgay BURUCU

KALSİYUM VÜCUTTAKİ ÖNEMİ

19 Kasım 2016 Cumartesi Saat: 08:34

Sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum  vücuttaki en önemli  iyonlardır. Bu iyonların etkileri farklı doku ve organlarda farklı etkilere sahiptir. Kalsiyum iyonu etkisi özellikle diş ve kemikte belirgindir. Kemik ve dişde % 99 oranda bulunur. % 1 lik kısmı ise diğer hücre membranında ve sinir dokusunda bulunur. 

Kalsiyum hücrelerdeki önemi sinir sistemindeki iletimi sağlayan elektriksel iletide hücrenin uyarılabilirliği ile ilgilidir.  Kalsiyumun düşüklüğü olduğu durumlarda kaslarda kasılmalar ve krampların sebebi budur. Kalsiyum metabolizması boyunda bulunan paratiroid bezi, böbrek , kemik ,kan arasındaki dengeyle ilgilidir. Ayrıca kalsiyum emilimi D vitamini ile ilgisi olduğu artık netleşmiştir. D vitamini ile kalsiyum emilimi artar.  Kalsiyum kemiğin ana yapısını oluşturduğu için kemiğin güçlenmesi ve kırıkların önlenmesi için çok önemlidir.

Kalsiyum eksikliği kemik zayıflığı ve erimesi dediğimiz osteopeni ve osteoporoz  hastalığına neden olur. Özellikle kadınlarda menapoz sonrası ve yaşlılarda sık görülen bu durum kemiklerde kırıklar çatlaklara neden olmaktadır. Çok ileri yaşlı hastalardaki kemiklerdeki kırıklar emboli dediğimiz pıhtıya bağlı ölümlere neden olmaktadır. Gebelikte kalsiyum çok önemlidir. Çünkü bebeğin kemik gelişimi için kalsiyum gereklidir. 

Kemik gelişimi yeterli olmayan bebeklerde büyüme ve gelişme geriliği olur. Ergenlik çağında hızlı büyümenin olduğu çağda kalsiyumu önemi artar. Kalsiyum dışarıdan alınan bir mineral olduğu için en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Süt ürünlerinin başında peynir gelmektedir.

Çocuklarda süt ürünleri tüketimi arttırılmalıdır. Yine kalsiyum eksikliği olanlarda D vitamin düzeyi mutlak araştırılmalıdır. D vitamin düşük olan bireylerde D vitamin desteği ile birlikte mutlak günlük 1 saate kadar güneş ışığını almalıdır.

Aşırı kalsıyumda zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Kalsiyum yüksekliği kaslarda erime ,böbreklerde taş ve  kemiklerde kireçlenmelere neden olur. Kalsiyum azlığı ve fazlalığı önemlidir. Bunun için doctor kontrolü ile kullanılması önerilir.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları