HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı Ev Sistemleri
23 Ağustos 2023 Çarşamba Saat: 15:30

TMO, ORDU’DA 13 NOKTADA ALIM YAPACAK

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kabuklu fındık alımı için randevu vermeye devam ediyor. 2
TMO, ORDU’DA 13 NOKTADA ALIM YAPACAK

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kabuklu fındık alımı için randevu vermeye devam ediyor. 28 Mayıs 2023 tarihinden itibaren fındık alımlarına başlayacak olan TMO ilk etapta 15 noktada alım yapacak. Hasat ve yoğunluk durumuna göre bu sayı 60’a kadar çıkarılacak.

TMO, Altınordu, Ünye, Fatsa, Ulubey, İkizce, Kumru, Gölköy, Gürgentepe, Çaybaşı, Kabataş, Korgan, Aybastı ve Akkuş ilçeleri olmak üzere Ordu’da 13 noktada alım yapacak.

            Konuya ilişkin TMO’dan yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere, fındık piyasalarında istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılarak depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla TMO Kabuklu fındık alım fiyatı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 07 Ağustos 2023’te açıklanmıştır.

Bu kapsamda %50 sağlam iç fındık esasına göre TMO’nun uygulayacağı alım fiyatları;

Giresun kalite kabuklu fındık için 84,00 TL/Kg,

Levant kalite kabuklu fındık için 82,50 TL/Kg,

Sivri kalite kabuklu fındık için 80,00 TL/Kg,

Standart dışı kabuklu fındık için 75,00 TL/Kg’dır.

TMO kabuklu fındık alımları 28.08.2023’ten itibaren ilk etapta 15 noktada başlayacak olup hasat ve yoğunluk durumuna göre bu sayı 60’a kadar çıkabilecektir” denildi.

Üreticilere uyarılarda da bulunan TMO yetkilileri, kabuklu fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarımız tamamlanmıştır. TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlayarak alım açılış tarihine göre düzenlenen ekli listedeki alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.

Kabuklu fındık alım esasları; Rutubet oranı %6,5’e kadar, Sağlam iç fındık oranı  %40 ve üzeri, Buruşuk iç fındık oranı %10 ve altı, Çürük ve bozuk iç fındık oranı %5 ve altı, Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.)  %0,5 ve altı, Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı %10 ve altı,

Haşere tahribatı oranı %3 ve altı olan ve canlı haşere içermeyen tüm fındıklar satın alınacaktır” dediler.

Eski yıl mahsulün ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünlerin kesinlikle satın alınmayacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verdiler.

“Bunların yanında üreticilerimizin TMO’ya ürün teslim ederken sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini iyi kurutmaya azami özen göstermeleri yukarıda belirtilen satın alma kriterlerine göre ürünlerini hazırlamaları gerekmektedir.

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek 2023 yılı için ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.

Ürün bedeli, ürün teslimatına müteakip 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Üreticiler randevularını; İnternet üzerinden http://randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir.

Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan “Alo Ürün Hattı'ndan 0 312 416 34 10 (8 Hat)’’ fındık alımları konusunda bilgi alabileceklerdir. Bununla birlikte üreticilerimiz alım noktalarımızın bağlı bulunduğu Başmüdürlüklerimizin aşağıda belirtilen telefon numaralarına ulaşarak bilgi alabilirler.

2023/2024 dönemi kabuklu fındık alımlarının ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını ve bereketli kazançlar getirmesini dileriz.

Anahtar Kelimeler : TMO, ORDU’DA, 13, NOKTADA, ALIM, YAPACAK

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız