HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer

Op. Dr. İsmail Kural

Op. Dr. İsmail Kural

SODA ŞİŞESİ AÇARKEN KÖR OLMAYIN

27 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: 09:53

Her sene dönemsel hastalıklar görülür. Bazen adenovirüs göz nezlesi salgını olur. Fındık zamanı dal vurmaları göze yabancı cisim kaçmaları çok yaygınlaşır. Fındık bahçesi altı Temizlenirler Dönen aletin ucundan  3 Ocak uzaktaki eşinin veya evin önündeki annesinin gözüne taş sıçramasını da gördüm maalesef.  

Tornacılar taşlama yapanlar gözlerine demir çapağı kaçmış vaziyette günün  ilk hastaları olarak polikliniğe başvururlar. Bunlar ya virüse bağlı yakalanan ve hastanın elinde olmayan durumlardır. Yada kişinin işini yaparken başına gelen  evinin geçimi sağlarken başımıza gelen durumlardır.   Son zamanlarda sıklıkla  gördüğümüz çok ciddi göz yaralanmalarına neden olan bir başka durumsa soda kapağı açarken kapağın basınçla açılarak göze çarpmasıdır. Bu yüzden göz  korneası delinen ameliyat olan gözü alınan hastalar bile var. İşin daha kötü yanı bu kişilerin yaşlarının genç ve çocuk yaş grubunda olması ve bu olayın etkilerinin yıllarca sürmesidir. Bu yüzden soda şişesinin kapağı çevirmeli olanlar tercih edilmelidir. Şişe basınç oluşumuna neden olmadan çalkalamadan gözle kapak açısı 90 derece açılı olarak açılmalıdır. Bu sayede hepimizi üzen göz travmalarının önüne geçebiliriz.

Sağlık Bakanlığı veya tarım ve gıda bakanlıklarında da bu konuda  tedbirler alınmalı kapak mekanizması basınçla açılanlara izin verilmemelidir.

Kendinize ve gözünüze dikkat edin.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız