HABER ARAMA
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer
21 Mayıs 2024 Salı Saat: 13:33

REHBER ÖĞRETMENLERE TERCİH DANIŞMANLIĞI!

Türk Eğitim Sen Ordu Şubesi Başkanı Metin Şeyhoğlu, Rehber öğretmenlere verilen  tercih danışmanlığı ile ilgili MEB’e başvuruda bulunduklarını söyledi. Başkan Şeyhoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere,
REHBER ÖĞRETMENLERE TERCİH DANIŞMANLIĞI!

Türk Eğitim Sen Ordu Şubesi Başkanı Metin Şeyhoğlu, Rehber öğretmenlere verilen  tercih danışmanlığı ile ilgili MEB’e başvuruda bulunduklarını söyledi.

Başkan Şeyhoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere, Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 50/A maddesi uyarınca, rehberlik öğretmenleri tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebilmektedir.

2024 ve 2025 Yıllarını Kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Rehber öğretmenlere ilave ek ders ücreti” başlıklı 28.maddesinde ise “(1) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kuranlarında görev yapan rehber öğretmenlere, yaz tatillerinde ortaöğretime ve yükseköğretime geçiş süreçleri kapsamında öğrencilere yaptıkları rehberlik hizmeti karşılığında fiilen görev yaptıkları her gün için 5 saat ek ders ücreti ödenir.

Bu konumda olanlara aynı günlerde 2006/11350 sayılı Kararın 19 uncu maddesinin ikinci fıkrası kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.” hükmüne yer verilmiştir. Ancak, rehber öğretmenlere, resmi olarak izinli oldukları yaz tatili döneminde re’sen tercih danışmanlığı görevi verilmesi mağduriyetlere sebep olmaktadır” dedi.

Şeyhoğlu, açıklamasına şöyle devam etti; “Yaz tatilinde görev yaptıkları illerden ayrılarak ailelerinin yanına, memleketlerine ya da tatile giden öğretmenlerimiz, re’sen görev verildiğinde tekrar görevli oldukları illere dönmek zorunda kalmaktadır.

Ayrıca, tercih danışmanlığı görevini yerine getiren öğretmenlere fiilen görev yaptıkları her gün için ödenmesi öngörülen 5 saat ek ders ücreti, günümüz ekonomik koşulları göz önüne alındığında son derece düşük kalmaktadır.

Türk Eğitim Sen olarak, Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, rehber öğretmenlere verilecek tercih danışmanlığı görevlerinin gönüllülük esasına bağlı olması ve ayrıca bu görev karşılığında ödenecek ek ders ücretlerinin günümüz ekonomik koşulları göz önüne alınarak artırılması hususunda talepte bulunduk” diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler : REHBER, ÖĞRETMENLERE, TERCİH, DANIŞMANLIĞI!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız