HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı Ev Sistemleri

DERYA TEKEŞ

DERYA TEKEŞ

UYUZ HASTALIĞI

14 Kasım 2022 Pazartesi Saat: 08:56

Uyuz  hastalığı çağlar boyunca bazı dönemlerde artış göstermiştir. Pandemi ile birlikte kapalı alanlarda birlikte ve yakın temas  halinde yaşamak hastalığın artışına neden olduğunu düşündürmektedir.

                Uyuz hastalığı etkeni eklem bacaklı böcekler sınıfından  olan gözle göremeyeceğimiz küçük bir böcektir. Bulaşma insandan insana temas ile meydana gelmektedir. Hastanın temas ettiği yerlerde etken bir kaç gün bazen  1 hafta daha yaşayabilir. Elele tutuşma, ayna yatağa paylaşma gibi temas bulaşma için yeterlidir.

                Uyuz hastalığı sosyo-ekonomik seviye eğitim durumuna bakmaksızın  herkeste görülebilir. Özellikle okullar, yurtlar, askeri kışlalar, kreş gibi toplu  yaşam yerlerinde salgınlar yapabilmektedir. Hastalık bulaştıktan  sonra ortalama on gün ile 50 gün arasında hastalık bulguları meydana gelir. Özellikle gece  artan kaşıntı tipiktir. Parmak aralarında , el bileğinde, karında, kol altlarında, kadınlarda meme ucu ,erkeklerde  genital bölge, bacaklar, ayak bileği hastalığın sık görüldüğü bölgelerdir. Küçük çocuk ve 60 yaş üzeri, bağışıklığı düşük kişilerde , yüzde, saçlı deride de hastalık görülebilmektedir.

                Hastalığın tedavisinde çeşitli sürme ilaçlar, bazen de hekiminizin önereceği Majistral ilaç kullanılmaktadır. Tedavide  önemli olan sadece hastayı değil  hastanın aynı evi paylaştığı  ve yakın temasta bulunabileceği herkesin tedavi olması gerekmektedir. Hemen  tedavi sonrasında tüm yatak, nevresim takımları, iç çamaşırlar ve etken ile temas eden elbiseler 60 derecede  yıkanmalı ve ütülenmelidir. Kurutma  makinası varsa ütülemeye gerek yoktur. Yüksek ısıda yıkanamayacak  eşyalar yedi gün açık havada ya da  büyük poşetlerin  içerisine koyup  ağzı bağlanarak bekletilmelidir. Tedavi başarılı olsa dahi, bazen  kaşıntı birkaç hafta devam edebilir. Özellikle gece artan kaşıntınız olduğunda mutlaka  dermatoloji uzmanına başvrunuz.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları