HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer

HÜSEYİN DENİZ

HÜSEYİN DENİZ

KUR’AN AYI VE KADİR GECESİNİN ÖNEM

6 Nisan 2024 Cumartesi Saat: 14:37

Kıymetli dostlarım! Hepinizi saygı sevgi ve hürmetlerimi bildirerek Kadir gecenizi kutlamak istiyorum

***

On bir ayın sultanı, sultanlar sultanı olan Ramazan ayını çok şükür idrak ederek yaşamaya çalıştık o sultanı ağırlamayı inşallah becermişizsizdir.

Çünkü o bize misafirdi misafir kalıcı değildir.İnşallah o bizden memnun olmuştur.Biz ondan çok memnun kaldık.

Çünkü ilahi vahy’ hayır i Kur’an-ı Kerim Kerim’i bizimle buluşturdu.

***

Hani derler ya; Her şeyin bir finali vardır.Kadir gecemizde bu senin finalidir,Bizlerde onu hep beraber bu yaşayacağız.

Rabbimize dua yaparken şöyle deriz Rabbim sen rahmansın rahimsin kuluna acır ona merhamet edersin Ey;! Merhametlilerin en merhametli olan yüce Allah’ım bizi cehennem bizi cehennem narından muhafaza eyle.

Rızanı kazanarak cennete dahil olan kullarından eyle..

Rabbim ömrünüze karşılık işlemiş olduğumuz günahlara kebâ-ir olarak bin yıla bedel olan yani yani 84 yıl ibadet yapmış sevabı kazanılan bir gece olması nedeniyle bu bizim için bir nimettir.

Ne büyük bir nimet.İşte yeni bir kadir gecesine daha kavuşacağız,Ne büyük bir ayrıcalık ve lütufki. Yaratanımız bize bir fırsat daha verdi. Ne büyük bir rahmet. Rahmetin tecellisi olan Cebrail (a.s.)'ın Rabbimizin inayetiyle dünya semasına indiği ve Kur’an‘la bizleri buluşturduğu  geceyle buluşacağız. Ne büyük bir mağfiret. Allah’ın Af’fına uğrayabileceğimiz bir gece daha bizlere nasip olmuş oluyor.

***

Bizlere sayısız nimetlerini bahşeden, sayısız lütuflarla bize rahmet eden, bağışlanmamız için bizlere fırsatlar yaratan ve bizleri mübarek bir güne kavuşturan Rabbimize ne kadar şükür  e teşekkür etsek azdır..

Sözlükte kadir (kadr) kelimesi;“hüküm,şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dinî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır.

Kolay mı bu gece has Allah özel bir sure indiriyor ve Aynı adı taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur.

İbadetlerin yapılacağı, duaların edileceği ve bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesini 5 Nisan 17 Nisan yani cuma akşamı hep birlikte yaşayacağız.

Kadir gecesinin ne olduğunu, ne anlama geldiğini, bu gece’de hangi önemli olayların cereyan ettiğini, hayatın, hayatımızın nasıl değişikliklere uğrayacağını ve daha nice sırrına vakıf olamadığımız hususlar hakkında Yüce Allah (c.c.) Kur’an-ı K erimde  kadir suresinde şöyle buyurmaktadır.”Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gece sinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”(Kadir Süresi, 97/1-5)Kur’an bir geceyi Kadir gecesi olarak bin aydan daha hayırlı yapıyor ise, bu gece gönlümüze, benliğimize aktarmamız gerekir.

 ***

Kur’an bizleri öyle bir ulvi mertebeye ulaştıracaktır.Bize en ufak bir hediye verene bile teşekkür ederken Yüce Yaratıcıya teşekkür etmek bir Müslüman için bir vicdan borçdur.

***

O hâlde Cenâb-ı Hakk’ın böylesine bizlere böylesine kıymetli bir kadir gecesini nasip etmiştir,Bu bizler için muhteşem hediyesine mukâbil ne kadar şükretsek azdır.

***

Kadir gecesinin zamanı ile ilgili hadislerde Efendimiz şöyle buyurmaktadır.Kadir gecesini arayan onu ramazanın son yedi gecesinde arasın!"(Buhârî, Leyletü'l-kadr,) Konu ile ilgili rivayetler arasında; Kadir gecesinin, Ramazanın son on gününde, sayıları tek olan gecelerin içinde ve bu tek sayılı gecelerden de 27. gecede olduğu rivayeti tercih edilmiş ve asırlardan beri müminlerce kutlana gelmiştir.

Bu gece nasıl dua edilmeli sorusuna Hz. Aişe Validemiz (r.a.) Efendimize şöyle bir soru yöneltmiştir:Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum. "Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et" diye buyurdu.(Riyazü’s-salihin, Hadis No: 1198)

***

Kadir gecesini önemli kılan en temel faktör Yüce Rabbimizin bizlere bildirdiği üzere, Kur’an-ı Kerim’in şema’dan bizlere indirilmeye başlanmasıdır.

-Kur’an-ı Kerim son ilahi mesajdır. İnsanlığı yanlıştan doğruya ulaştıran, dünya ve ahiret huzuru sağlayan son kutsal kitaptır. Allah’ın insanlık için merhametinin nişanıdır. Kur’an-ı Kerim bir geceyi bin aydan daha hayırlı kılmasıdır.

Peygamber (s.a.v) Kadir gecesinin ihya edilmesi neticesinde elde edilecek mükafat bizlere şöyle müjdelemektedir.”Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek kadir gecesini ibadetle değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.”(Riyazü’s-salihin, Hadis No: 1192) Sevgili

***

Peygamberimiz, her ramazan ayına erdiğinde,son on gününde, her zamankinden daha fazla ibadet eder, aile fertlerini de ibadet için geceleri uyandırırdı.(Müslim, İtikaf, 8)

***

Ramazan ayında ve özellikle kadir gecesinde, Tövbe ve istiğfarda bulunalım. Bu gün ve gecelerde Kuran-ı Kerimi bizlerde gönlümüze indirmeliyiz. O’nun manevi feyzinden istifade etmeliyiz. Okumalı, anlamalı ve hayatımızın her alanına aktarmaya gayret etmeliyiz.

Nihayetinde idrak edeceğimiz Kadir gecesine, kavuşmayı umut ettiğimiz Ramazan Bayramımızı bizlere hayırlı kılsın.

Kadir gecesinin ve bu mübarek günlerin hürmetine hatalarımızı, yanlışlarımızı ve günahlarımızı yüce Allah’ım affeylesin.

Bayram sabahına huzur,mutluluklar  içerisinde, sevdiklerimizle beraber ulaşmayı güzel ve daha  nice bayram geçirmeyi bizlere Yüce Rabbim nasip eylesin

Ve Rabbim’den niyazımdır

şu mübarek ramazan ayı,ve iftar saatinde,yapılan ve müstecâp olunan sizlerin dualarında buluşmak dileğiyle

Kadir gecenizi tebrik ediyor, Milletimiz ve tüm İslam âlemi için hayırlar getirmesini,niyaz ediyorum.

hepinize hayırlı ramazanlar hayırlı iftarlar hayırlı kandiller diliyor selam ediyorum

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları