HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Rent a car
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
FINDIK BORSASI
18 Şubat 2020 Salı
Fındık Fiyatı


15.00TL
SON DAKİKA HABERLER
cialis 100mg viagra 100mg steroid satın al
8 Ekim 2019 Salı Saat: 10:06

ANNE SÜTÜ EN EKONOMİK BESİNDİR

 “1-7 Ekim Emzirme Haftası” nedeniyle Ünye Devlet Hastanesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinlik kapsamında ilk olarak hastane bünyesindeki Gebe Okulunda stant kurularak bayanlara, gebelere ve emziren annelere anne sütünün bebek üze
ANNE SÜTÜ EN EKONOMİK BESİNDİR

 “1-7 Ekim Emzirme Haftası” nedeniyle Ünye Devlet Hastanesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinlik kapsamında ilk olarak hastane bünyesindeki Gebe Okulunda stant kurularak bayanlara, gebelere ve emziren annelere anne sütünün bebek üzerindeki yararları  hakkında bilgiler verildi, broşürler dağıtıldı.

7 Ekim 2019 Pazartesi günü ise Hastane Konferans Salonunda “Anne Sütü” konulu bir program düzenlendi. Programa hastane idarecileri, hemşireler, ebeler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Burada bir sunum yapan Bebek Hemşiresi Sevgi Sürücü yaptığı sunumda: ”Bütün bebekler ve çocuklar sağlıklı olmak, sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise; bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Sağlıklı bir büyümeye giden yolda atılması gereken ilk adım anne sütü ile emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygılaştırılmasıdır. Anne sütü; yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan her besini tek başına sağlayabilen en doğal, en taze, en ekonomik besin olma özelliğine sahiptir. Bebekler 6.aydan sonra da ek besinlerle beraber 2 yaş ve üzerine kadar emzirilmeye devam edilmelidir. Özellikle yaşamın ilk altı ayında beslenmenin sadece anne sütü ile gerçekleşmesi, anne ile bebeğin sağlığı üzerinde çok özel biyolojik ve duygusal bir etkiye sahiptir. Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum (ağız sütü) bebeğin ilk aşısı niteliğinde olup, yüksek protein ve vitamin içeriği ile bebeğin beslenmesini sağlayarak ishal, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklara karşı korur. Anne sütü ile beslenen çocuklarda "aşırı şişmanlıkşeker hastalığı, damar sertliği, koroner kalp hastalıklarıhipertansiyon, bronşit,  ishal, astım, alerji ve psikolojik rahatsızlıklar" daha az görülür. Anne sütü alan bebeklerde kanser görülme oranının daha düşük olduğu bilinmektedir. Emzirilen bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az oluşmaktadır. Nedensiz bebek ölümlerini azaltır. Emzirme, annelerde doğum sonu kanamalarını azaltır. Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri gibi kanserlerden kısmen korur” dedi.

           Ünye Devlet Hastanesinin Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve UNİCEF tarafından önerilen başarılı anne sütü uygulamaları nedeni ile Bebek Dostu Hastane unvanı verildiğini belirten Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Betül Şeker; “Bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesi sağlıklı yaşam için gereklidir. Her yıl Ekim ayının ilk haftası "Dünya Emzirme Haftası” olarak kutlanmaktadır. Son yıllarda Sağlık Bakanlığının çalışmaları ve bütün sağlık personelinin çabalarıyla ülkemizde ilk 6 ay sadece anne sütü verme ve emzirme oranları giderek artmaktadır. Anneler doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında hem aileleri ve toplum tarafından hem de sağlık sistemi tarafından desteklenmelidir. Bu nedenle amacımız emzirmenin korunması, özendirilmesi, desteklenmesi, yapay beslenmenin çocuk sağlığı üzerine olumsuz etkilerinin halkımıza duyurulması ve annelerimizin bilinçlenmesine katkıda bulunmaktır” açıklamalarında bulundu.

 

 

Anahtar Kelimeler : ANNE, SÜTÜ, EN, EKONOMİK, BESİNDİR

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız