HABER ARAMA
Sağ Blok Google
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı Ev Sistemleri
22 Nisan 2022 Cuma Saat: 12:40

‘2022 BİTMEDEN, 2022 SAYILI KANUN GİTSİN!’

Ordu İl Engelli Meclis Başkanı Ümit İşbakan, Engelli aylığı bağlanabilmesi için uygulanan kriterlerin engelli vatandaşların maaşa bağlanması için engel teşkil ettiğini söyledi. Başkan İşbakan; konu ile ilgili yaptığı değerlendir
‘2022 BİTMEDEN, 2022 SAYILI KANUN GİTSİN!’

 

Ordu İl Engelli Meclis Başkanı Ümit İşbakan, Engelli aylığı bağlanabilmesi için uygulanan kriterlerin engelli vatandaşların maaşa bağlanması için engel teşkil ettiğini söyledi. Başkan İşbakan; konu ile ilgili yaptığı değerlendirme de şu ifadelere yer verdi.  “2022 sayılı kanuna dayanılarak yapılan değerlendirmede engelli, ‘birey’ kabul edilmiyor. Engellinin geliri değil, birlikte yaşadığı aile bireylerinin toplam geliri değerlendirilerek maaşla ilgili karar veriliyor.

 

Engelli aylığı bağlanma kriterine ‘hane içinde fert başına düşen gelir’ kriteri 2013’de eklendi. Bu kriter hiçbir geliri ve işi olmayan çok sayıda engelliyi destekten, maaşından etti. 2022 ve 2828 sayılı kanunlara göre, engellinin birlikte yaşadığı aile bireylerinin gelirlerinin toplamından, kişi başına düşen kısmının asgari ücret netinin üçte birinden daha düşük olması şartı aranıyor. Toplam gelir kişi sayısına bölünürken, hiçbir geliri bulunmayan engelli de hesaba katılıyor.

 

Bakım ücretleri de gelir sayılıyor

 

Hesaplamalardaki bir başka eksiklikse, engelli ailelerine verilen bakım ücretinin ailenin gelir kalemlerinden sayılması ve hesaplamalarda kullanılması. Bu hesap nedeniyle bazı engellilerin aileleri bakım ücreti alırken, kendilerine maaş bağlanmıyor.

 

Engelli bireylerin diğerlerine göre daha ‘masraflı’ yaşadıklarını anlatan Işbakan, “Herkesin yüreyerek gittiği mesafelere vasıtayla gitmemiz gerekiyor. Ya da örneğin bilgisayar almakla masrafımız bitmez, gözleri görmeyenlerin ses, ekran okuyucu programlar vs. için bir o kadar daha harcama yapar” dedi. Pek çok engelli ayrıca medikal malzemelerler kullanmak zorunda.

 

Engelliye iş yok:

 

İşyerleri denetimlerde ceza almamak için İşkur’da sürekli ilanda kalıyor. İlana başvuranlaranlara niteliğine uygun olmayan işler teklif ediliyor. Bazıları ilana karşılanmayacak kriterler koyuyor. Kurum ilandaysa, engelli çalıştırmadığı için ceza da yazılmıyor. Yıllarca böyle cezadan kaçarak idare ediyorlar.”

 

 

Anahtar Kelimeler : ‘2022, BİTMEDEN, 2022, SAYILI, KANUN, GİTSİN!’

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

Ordu Yeni Haber Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız